Klasyfikacja robotów przemysłowych

Urządzenia wykorzystywane w przemyśle można podzielić pod względem kilku istotnych cech, takich jak zastosowanie, napęd czy charakterystyka konstrukcji. Jak wygląda klasyfikacja robotów przemysłowych?

Klasyfikacja robotów

Podział robotów przemysłowych według rodzaju napędu

Jednym z najczęściej stosowanych podziałów urządzeń tego typu to klasyfikacja robotów przemysłowych według rodzaju napędu. Pod tym względem wyróżniamy przede wszystkim trzy grupy:

  • roboty z napędem elektrycznym – zdecydowanie najpopularniejsze, oferują świetną wydajność, dużą prędkość działania oraz dość niskie koszty eksploatacji;
  • roboty z napędem hydraulicznym lub elektrohydraulicznym – wykorzystują ciecz roboczą do poruszania elementami robota, zapewniając bardzo dokładną kontrolę i wysoką precyzję ruchów;
  • roboty z napędem pneumatycznym – działają z użyciem sprężonego powietrza, przez co odznaczają się niską mocą, jednak za to są stosunkowo tanie i łatwe w obsłudze oraz serwisowaniu.

Warto zaznaczyć, że obecnie stosowane napędy hydrauliczne i pneumatyczne często łączą się z napędem elektrycznym. Z tego względu niekiedy wyróżnia się także czwartą kategorię, która obejmuje rozwiązania hybrydowe (mieszane).

Klasyfikacja robotów przemysłowych ze względu na zastosowanie

Różnice w napędzie, konstrukcji i funkcjonalności robotów mają także bezpośredni wpływ na możliwości ich wykorzystania w przemyśle czy nauce. Urządzenia można podzielić na sprzęty przeznaczone do:

  • stosowania w przemyśle – głównie jako wsparcie procesów oraz sposób na automatyzację działań;
  • prowadzenia badań naukowych – szczególnie w przypadku nowych rozwiązań;
  • celów szkoleniowych – w tej grupie znajdują się m.in. urządzenia wykorzystywane na uczelniach czy w instytutach, a także sprzęty zapewniające pomoc we wdrażaniu systemów robotyki w firmach.

Budowa robotów przemysłowych

Ostatni aspekt, pod względem którego można określić klasyfikację robotów przemysłowych, to rodzaj konstrukcji urządzeń. Mowa przede wszystkim o osiach ruchu i innych własnościach geometrycznych, które decydują o tym, jakie dokładnie zadania może wykonać robot. Najczęściej przyjmuje się następujący podział:

  • roboty kartezjańskie – z prostokątnym układem współrzędnych i prostopadłościenną przestrzenią ruchu;
  • roboty cylindryczne – z walcowym układem współrzędnych i cylindryczną przestrzenią ruchu,
  • roboty SCARA – z dwoma równoległymi osiami ruchu obrotowego oraz jedną osią ruchu postępowego,
  • roboty sferyczne – z ramieniem poruszającym się po kuli;
  • roboty przegubowe, nazywane także antropomorficznymi – wyposażone w trzy osie obrotowe, platformę obrotową oraz 3 lub 6 ramion. Taka konstrukcja sprawia, że ich ruchy mogą przypominać ruchy ludzkiej ręki.

Do tego można wymienić również tzw. koboty, czyli roboty współpracujące. Taka klasyfikacja robotów przemysłowych skupia się jednak nie na budowie, a funkcjonalności. Charakterystyczną cechą są zaawansowane systemy bezpieczeństwa i sterowania, które umożliwiają bezproblemową współpracę z operatorem. Tego typu sprzęty mogą być wyposażone w układy rozpoznawania obrazu, które jeszcze bardziej zwiększają ich możliwości.

Czytaj również: