Roboty SCARA

Roboty SCARA to szybkie roboty do operacji pick&place, montażu i wielu innych zadań. Wyróżnia się 2 rodzaje robotów ze względu na budowę. Pierwsze z nich to klasyczne roboty SCARA  serii EC. Drugi rodzaj to podwieszane roboty serii EZ  o geometrii pracy tzw. „wing slicer” pozwalają na osiąganie o 30% większych prędkości pracy. Robot wykorzystuje całą przestrzeń roboczą, dzięki czemu wykonuje ruch po krótszych ścieżkach niż klasyczne roboty SCARA, które muszą poruszać się omijając swoją oś pracy. Do tego przelotowy nadgarstek, który eliminuje ryzyko uszkodzenia przewodów prowadzonych do narzędzia. 

Roboty SCARA - seria EC

Seria EC to zaawansowane technicznie roboty, charakteryzujące się dużą szybkością i dużą precyzją, przeznaczone do zastosowań takich jak montaż, pakowanie, układanie, pick&place i wiele innych. Maksymalny zasięg można wybrać spośród 3 typów: 500 mm, 600 mm, 700 mm, 1000 mm, 1200 mm. Roboty serii EC posiadają udźwig od 3 do 12 kg, zależnie od modelu. Oś końcówki jest pustą konstrukcją, dlatego prowadzenie rurki/węża od robota do narzędzia jest proste. Złożona konstrukcja również została znacznie zmniejszona.

Zalety:

■ Zwiększona ładowność – obsługuje obciążenia znamionowe do 12 kg
■ Duży zasięg – do 1200 mm
■ Możliwość wyboru długości osi pionowej – 200/300 mm
■ Wyposażony w kabel LAN – wyposażenie standardowe [EC10]

Roboty SCARA - seria EZ

WING SLICER Seria EZ

Montaż typu odwróconego zapewnia oszczędność miejsca w rozmieszczenie sprzętu w porównaniu z powszechnie stosowanym robotem SCARA do montażu podłogowego.
Dzięki smukłemu ramieniu możliwa jest szybka praca. Montaż odwrócony powoduje, że nie ma niedostępnych obszarów, można dzięki temu znacznie skrócić czas cyklu, wybierając najkrótszą ścieżkę pomiędzy dwoma punktami.

Mniejsza ilość miejsca na stanowisku zrobotyzowanym

Montaż odwróconego uchwytu zapewnia oszczędność miejsca na rozmieszczenie robota i urządzeń pomocniczych na stanowisku. To duża zaleta pozwalająca zaoszczędzić nawet 30% miejsca na stanowisko zrobotyzowane. W przypadku złożonych systemów linii produkcyjnych, zaleta ta niejednokrotnie okazuje się kluczowa, pozwalając na zastosowanie serii EZ w miejscach niedostępnych dla tradycyjnych robotów SCARA z mocowaniem do podłogi.

Duża szybkość dzięki najkrótszej ścieżce

Dzięki smukłemu, odwróconemu ramieniu możliwa jest bardzo szybka praca. Również odwrócone mocowanie umożliwia robotowi poruszanie się po najkrótszej ścieżce pomiędzy punktami, co powoduje znaczne oszczędności na czasach cyklu, które w wysokowydajnej produkcji są kluczowym czynnikiem wyboru robotów.

Inteligentne prowadzenie kabli

Roboty serii EZ wyposażone są w duży otwór o średnicy 36 mm w nadgarstku.
Wszystkie przewody i rurki wbudowane w korpus maszyny zmniejszają ryzyko zakłóceń i poprawiają niezawodność. To zaleta mając na uwadze potrzebę wieloletniej bezawaryjnej pracy stanowiska z dużymi prędkościami.

Możliwość wykonywania skomplikowanych operacji (model 6-osiowy serii EZ: zostanie wkrótce wprowadzony do oferty)

Możliwe są bardziej skomplikowane operacje, takie jak wkładanie pod kątem, zmiana orientacji w procesie montażu oraz szlifowanie/wykańczanie.

Kiedy stosować roboty SCARA?

Roboty SCARA czyli [Selective Compliant Assemly Robot Arm] posiadają prostą budowę opartą na złączach obrotowych z pionową osią obrotu. Roboty te najczęściej stosowane są w operacjach przenoszenia, pakowania lub montażu elementów. Ramię robota SCARA serii EZ zapewnia dużą sztywność oraz pozwala na generowanie dużej siły prostopadle do sufitu, co pozwala konstrukcyjnie uzyskać niewielką masę robota w stosunku do jego udźwigu.

Roboty SCARA charakteryzują się dużą szybkością oraz wysoką precyzją. Roboty SCARA z racji swojej geometrii, w przeciwieństwie do robotów 6-cio osiowych, nie potrafią pochylać obiektów.  

Roboty SCARA jako element stanowisk zrobotyzowanych lub linii produkcyjnych, często współpracują z systemami lub czujnikami wizyjnymi. Pozwala to im oprócz operacji przenoszenia czy montażu prowadzić lokalizację elementów i kontrolę jakości.