Roboty dla przemysłu elektronicznego
Robotyzacja obsługi PCB/ICT

Przemysł elektroniczny to wysoka precyzja, delikatne elementy i krótkie czasy cyklu. Niezależnie czy mówimy o nakładaniu elementów na płytki PCB, załadunku i rozładunku testerów, etykietowaniu, montażu elementów do laminatu czy lutowaniu elementów, które nie mogą być montowane na liniach SMT. Roboty i maszyny zbudowane na bazie robotów pokazują tu swoja pełnię możliwości w zakresie szybkości i precyzji. Dziś technologia pozwala zrobotyzować niemal każdy obszar montażu płytek PCB, jak również gotowych urządzeń. Dzięki automatyzacji montażu płytek i urządzeń elektronicznych, może wzmocnić konkurencyjność swojej firmy, a procesy produkcyjne będą efektywne.

Automatyzacja w przemyśle elektronicznym

Historycznie operacje z obwodami drukowanymi (PCB) i testowanie obwodów (ICT) były historycznie trudnymi aplikacjami do pełnej automatyzacji. Ze względu na delikatną naturę części i częstotliwość przełączania sygnałów. W efekcie rozwiązania z zakresu automatyzacji zostały z powodzeniem wprowadzone w proces montażu.

Natomiast ludzie nadal wykonują zadania poprodukcyjne, takie jak ładowanie i rozładowywanie płytek do urządzeń testujących.  Te ręczne, powtarzalne operacje, charakteryzują się niską wartością dodaną, wymagają wysokiego poziomu elastyczności na zmiany serii.

Od niedawna roboty do obsługi PCB stały się elastycznym narzędziem do obsługi krótkich i średnich serii produkcyjnych. Od teraz wszystkie zadania wykonują roboty do obsługi ICT oraz PCB, które w ciągu kilku minut nauczysz obsługi nowych rodzajów płytek i testów.

robot współpracujący - PCB/ICT

Co można zrobotyzować przy produkcji urządzeń elektronicznych?

  • załadunek / rozładunek i sterowanie testerami ICT
  • odczyt kodów kreskowych, nadrukowanych znaków i symboli
  • montaż płytek w obudowach zatrzaskowych, przykręcanie, oklejanie, znakowanie
  • lutowanie elementów
  • umieszczanie elementów na płytkach PCB
  • delikatne umieszczanie płytek w gniazdach z użyciem czujnika siły
  • precyzyjne lakierowanie płytek środkami zabezpieczającymi
  • dowolna czynność przy maszynie w oparciu narzędzia zainstalowane
    na końcu ramienia robota
lutowanie robotem
Robotyzacja w przemyśle elektronicznym

Przykładowa linia na robotach NACHI w przemyśle elektronicznym

Roboty dla przemysłu elektronicznego

Zobacz roboty najczęściej wybierane dla przemysłu elektronicznego. Dostępne są roboty MZ i coboty HCR do operacji pakowania różnorodnych produktów. Szerokie spektrum robotów w naszej ofercie pozwoli Tobie zrobotyzować obsługę każdego rodzaju procesu produkcyjnego, niezależnie czy mówimy tu o lutowaniu, montażu, nakładaniu elementów czy składaniu gotowych urządzeń. To wszystko do zrealizowania na lekkich robotach MZ, cobotach HCR, które dzięki swojej konstrukcji dostaną się do najbardziej niedostępnych przestrzeni.

MZ01
Zasięg: 350 mm
Udźwig 1 kg

MZ03
Zasięg: 1102 mm
Udźwig 3 kg

MZ04
Zasięg: 541 mm
Udźwig 4 kg

MZ07L
Zasięg: 912 mm
Udźwig 7 kg

MZ07/10
Zasięg: 723 mm
Udźwig 7/10 kg

MZ12
Zasięg: 1454 mm
Udźwig 12 kg

MZ25
Zasięg: 1889 mm
Udźwig 25 kg

HCR-3A
Zasięg: 630 mm
Udźwig 3 kg

HCR-5A
Zasięg: 915 mm
Udźwig 5 kg

HCR-12A
Zasięg: 1300 mm
Udźwig 12 kg

CoRobotics

Zapraszam do rozmowy o robotyzacji