Zastosowanie robotów w przemyśle - Robot do firmy

Do czego wykorzystuje się roboty? Roboty w przemyśle pozwalają na zwiększenie wydajności i podniesienie jakości wykonywanych operacji. Współczesne roboty przemysłowe pozwalają uchronić ludzi od wykonywania powtarzalnych i precyzyjnych prac w trudnych warunkach, gdzie występują wysokie temperatury, duże ciężary, agresywne środowisko chemiczne a do tego wymagane jest skupienie, dokładność i wysoka jakość. Gdzie wykorzystuje się roboty? Najczęściej mówimy tu o spawaniu, paletyzacji, szlifowaniu, malowaniu, obsłudze maszyn, montażu ale również wielu innych operacjach gdzie wymagana jest duża szybkość jak zastosowanie robotów w przemyśle spożywczym czy automotive.

Zastosowania automatów i robotów przemysłowych

Roboty NACHI

Wykorzystanie robotów w przemyśle datuje się już na lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku. Pierwszą branżą była motoryzacja, gdzie mamy do czynienia z dużymi seriami produkcyjnymi, ciężkimi elementami i potrzebą osiągania dużej precyzji i dokładności. To tu roboty upowszechniły się i dzięki tym doświadczeniom mamy dzisiejsze elastyczne roboty przemysłowe i coboty, które pozwalają na automatyzację zadań w każdej wielkości firmach nawet tych o małych i średnich wolumenach produkcyjnych. Często pojawia się pytanie na jakich gałęziach wykorzystuje się roboty. Odpowiedź jest prosta – wszędzie tam gdzie wymagana jest powtarzalna jakość, szybkość i efektywność.

TOP 5 - gałęzie przemysłu gdzie wykorzystuje się roboty

Do historycznie najstarszej branży motoryzacyjnej, gdzie zastosowanie nowoczesnych urządzeń i robotów w przemyśle się zaczęło, dołączyły kolejne branże doceniające zalety robotów. Dziś odpowiedź na pytanie w jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się roboty należy uzupełnić o branże: plastycznej obróbki metalu, elektroniczną, farmaceutyczną, kosmetyczną, medyczną, spożywczą, produkcji urządzeń AGD i RTV. Niezależnie czy mamy na uwadze szybkie i wysoko wydajne roboty przemysłowe NACHI czy coboty HCR, dziś roboty wykorzystywane w przemyśle na niespotykaną dotąd skalę. Według IFR [International Federation of Robotics] coraz więcej krajów posiada już ponad 10% zrobotyzowanych miejsc pracy, co się wiąże z konkurencyjną gospodarką i wysokim PKB.  

integracja robotów

Roboty i ich zastosowanie

Roboty i coboty

Dziś kluczowym czynnikiem zastosowanie robotów jest stopa zwrotu z inwestycji. Większość projektów, które realizujemy z naszymi autoryzowanymi integratorami robotów powoduje, że zastosowanie robotów w przemyśle zwraca się już po około 10-15 miesiącach. 

Tak efektywne wykorzystanie robotów w przemyśle powoduje, że trudno o lepszą inwestycję a zarazem zwiększenie konkurencyjności firm na lokalnych i globalnych rynkach. 

Wykorzystanie robotów w przemyśle

Jakie jest zastosowanie robotów? Roboty przemysłowe NACHI i roboty współpracujące HCR pozwalają zrobotyzować niemal każda branżę i proces produkcyjny. 

Roboty w przemyśle to standard, a między innymi dzięki łatwości programowania oraz szybkości wdrożenia – mogą obsługiwać każdą aplikację. W jakim przemyśle wykorzystuje się roboty to pytanie często pojawiające się wśród przedsiębiorców i właścicieli firm. 

Poniżej opisaliśmy podstawowe zastosowania a jest ich o wiele więcej. 

Robot współpracujący HCR
Obsługa maszyn CNC

Obsługa maszyn jest monotonną czynnością. Roboty posiadają dużą zdolność do integracji z maszynami CNC. Robot z dużą dokładnością i powtarzalnością pobiera części, umieszcza w gnieździe obróbczym maszyny, po czym odkłada. Każda maszyna CNC może być wydajnie i skutecznie obsługiwana przez robota a jego łatwe programowanie pozwala nawet na obsługę krótkich i średnich serii produkcyjnych. Dziś załadunek i rozładunek maszyn jest jedną z podstawowych operacji, gdzie wykorzystuje się roboty w przemyśle. 

Przetwórstwo tworzyw sztucznych

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem Klientów na indywidualne rozwiązania produktowe, robot współpracujący, jest efektywnym i wydajnym narzędziem do robotyzacji fabryk wyposażonych we wtryskarki, wytłaczarki, maszyny odlewnicze. Robot zajmuje się m.in. obsługą maszyny, odcinaniem wlewów, pakowaniem, kontrolą jakości wyprasek.

Paletyzacja

Roboty przemysłowe NACHI zapewniają precyzyjna paletyzację o zasięgu nawet do 3920mm i udźwigu do 700 kg, w przypadku cobotów HCR zasięg wynosi 1300mm a udźwig do 112 kg. Paletyzacja może odbywać się na małej powierzchni, obsługując wiele rodzajów palet i opakowań zbiorczych w tym najpopularniejsze euro palety. Zastosowanie robota pozwala uwolnić Pracowników od uciążliwych i szkodliwych prac związanych z przenoszeniem i układaniem podnosząc jakość i efektywność plaetyzacji. 

Plastyczna obróbka metalu

Praca z maszynami do plastycznej obróbki metali może być brudna, nudna i niebezpieczna. Wiele procesów wciąż wymaga „udziału człowieka”. Ale nasz robot współpracujący, uwielbia taką pracę 
i jest w stanie dostosować się do stale zmieniających się detali obrabianych przez maszynę, precyzyjnie ładując i rozładowując części, czy obsługując złożone maszyny. Doskonale się sprawdza z maszynami do plastycznej obróbki metalu m.in. prasy krawędziowe, wykrawarki, gilotyny, prasy hydrauliczne 
i mimośrodowe i wiele innych maszyn. 

Obsługa PCB/ICT

Branża ICT była historycznie trudna do automatyzacji ze względu na delikatną naturę części i częstotliwość modyfikacji linii produkcyjnych. Nasz wydajny robot, został specjalnie zaprojektowany do wykonywania tego typu trudnych zadań. Dzięki jego powtarzalności już od 0.014 mm i zdolności do szybkiej adaptacji do istniejącej infrastruktury bez konieczności znaczących zmian na linii produkcyjnej, pozwala w łatwy i szybki zrobotyzować procesy montażu, umieszczania elementów elektronicznych, produkcji obwodów drukowanych czy testowania płytek PCB.

Załadunek i rozładunek

Prawie każda fabryka na świecie obsługuje jakąś formę ładowania i rozładowywania linii produkcyjnych. Nasze roboty przemysłowe i współpracujące zapewniają doskonałe rozwiązanie dla monotonnych ale niezwykle ważnych zadań przenoszenia części/produktów z punktu A do punktu B. Zdolność robota do utrzymania liczebności, ponownego orientowania części i umieszczaniu ich na miejscu czyni robota idealnym do tej pracy. To powoduje, że roboty w przemyśle z każdym rokiem stają się coraz popularniejsze.

Pakowanie

Nasze inteligentne roboty doskonale sprawdzą się do szerokich zastosowań związanych z pakowaniem. Od powtarzających się prostych czynności, aż po wysokie wymagania związane z zadaniami dostawców. Nasze roboty zajmą się pakowaniem zarówno surowców, jak wyrobów gotowych, aż po wielopaki i kontenery.  Roboty do pakowania to precyzyjnie i wydajność przez 24/7/365, do czego wykorzystuje się roboty. Nie ma tu znacznie czy mówimy o pakowaniu 150 opakowań na minutę czy składaniu kartonów, etykietowaniu i kontroli wagi produktów.

Montaż i przykręcanie

Montaż elementów jest monotonnym zadaniem i wymaga zachowania precyzji. Każdy błąd operatora powoduje koszty reklamacyjne i zniszczenia materiałów. Nasze roboty  pozwalają na dokładne umieszczanie elementów, pasowanie przy wykorzystaniu czujników siły, przykręcanie dzięki niegraniczonemu obrotowi ostatniego przeguby lub zastosowaniu dodatkowych śrubokrętów z automatycznym podajnikiem śrub. Zastosowanie robotów w montażu maszyn, pozwala na zwiększenie wydajności i osiągnięcie najwyższej jakości produktów.

Testy i kontrola

Systemy testowe były historycznie spotykane tylko na liniach produkcyjnych o dużej wydajności. Teraz nasz inteligentny robot oferuje kompletny pakiet funkcjonalności obejmujący wielopunktową inspekcję przy użyciu pojedynczej kamery, pełną cyfrową identyfikowalność wyników i odporność na błędy przetwarzania.

Polerowanie, Szlifowanie, Gratowanie

Polerowanie, gratowanie czy szlifowanie to precyzyjny proces wymagający wysokiej jakości a zarazem silnego ramienia. Nasze roboty zapewniają wysokiej jakości polerowanie, szlifowanie lub gratowanie z dokładną kontrolą siły i pozycji zainstalowanego narzędzia do polerowania. Dzięki niemu osiągniesz w 100% powtarzalne, wysokiej jakości polerowane powierzchnie. 

Malowanie

Malowanie jest zadaniem wymagającym precyzyjnego nakładania farby w oparciu o powtarzalną ścieżkę. Nasz robot obsługuje wiele metod malowania m.in. proszkowe, natryskowe, aerograficzne. Robot zapewnia minimalizację strat lakieru, 100% powtarzalną i wysoką jakość, zabezpieczając Pracowników od pracy w szkodliwym środowisku. Malowanie to również unikatowe umiejętności Operatorów, co powoduje, że automatyzacja tego procesu jest miejscem gdzie wykorzystuje się roboty. 

Klejenie

Klejenie wymaga równomiernego, precyzyjnego rozprowadzania kleju.  Zastosowanie naszego robota współpracującego zapewni powtarzalne rozprowadzanie kleju z kontrolowaną szybkością nakładania, ilościom i czasem nakładania. To wszystko odbywa się precyzyjnie i bezbłędnie przez 24h. Klejenie ze względu na swoją specyfikę, gdzie występuje wysoka temperatura, ryzyko poparzenia operatora i szkodliwe opary kleju stało się procesem gdzie zastosowanie robotów w przemyśle ma duży sens i uzasadnienie.

Spawanie

Nasz robot pozwala wykonywać różne rodzaje spawania metodami TIG, MIG, punktowe, liniowe, ultradźwiękowe i plazmowe. Dzięki robotyzacji procesu spawania osiągniesz powtarzalną jakość i wyższą efektywność procesu, chroniąc Pracowników od szkodliwych warunków pracy. Do tego malejąca wydajność przy pracy w trudnych warunkach procesu spawania powoduje, że to idealne miejsce gdzie wykorzystuje się roboty w przemyśle.

Inne aplikacje
Inne aplikacje dla robota HCR

Roboty mogą obsługiwać o wiele więcej aplikacji niż opisane w tej sekcji. Po zastosowaniu specjalistycznych narzędzi nie ma przed nim zadań niewykonalnych. Zapraszamy do kontaktu.