Roboty paletyzujące - paletyzacja robotem

Jak robotyzować paletyzację?

Paletyzacja wiąże się pracą w całym obszarze palety i linii produkcyjnej, często ze znacznymi obciążenia. Wielogodzinna praca związana z układaniem opakowań na palecie wiąże się ze znacznym obciążeniem Pracownika i zmęczeniem.

Taki charakter pracy wpływa niekorzystanie na płynność procesu. Paletyzacja robotem zapewnia wydajną i precyzyjnie wykonaną pracę. Robot paletyzujący odbiera opakowania z określonego miejsca np. linii i układa je na palecie według wzoru i określonej liczbie warstw, pamiętając przy tym o używaniu przekładek międzywarstwowych.

Nauka paletyzacji to łatwe i szybkie pokazanie miejsca z którego pobrać pudełko, określenie czterech naroży palety i wprowadzenie liczby pudełek przypadającej na każdy z dwóch boków palety. Dodatkowo można wprowadzić pobieranie przekładek i określić ile warstw ma być układanych, dalej wszystko robią roboty paletyzujące, precyzyjnie szybko i bez zmęczenia. 

robot paletyzujący

Zalety paletyzacji Cobotem

Paletyzacja Cobotem - nie trzeba wiele miejsca

Dzięki zastosowaniu przemysłowego robota współpracującego HCR nie potrzebujesz dużo miejsca. Nasz Cobot zajmuje mało miejsca i może być łatwo instalowany w obecnych pomieszczeniach produkcyjnych. Ponieważ Coboty są kompaktowe, nie wymagają budowy specjalistycznych fundamentów i wygrodzeń – to oszczędność miejsca i kosztów. 

Roboty paletyzujące a bezpieczeństwo

Robot paletyzujący zapewnia bezpieczną prace obok Człowieka. Jeżeli wykryje kolizję, natychmiast się zatrzyma i stanie się podatny by nie spowodować zakleszczenia. Dodatkowo można zastosować skaner bezpieczeństwa, który zwolni pracę Cobota po wykryciu w pobliżu Człowieka, a jeżeli osoba ta znajdzie się jeszcze bliżej, to możemy całkowicie zatrzymać robota. Dzięki tym funkcjom nie musimy stosować klatek bezpieczeństwa.

Elastyczna produkcja i szybkie zmiany

Przemysłowy robot współpracujący HCR jest łatwo programowalny. Dzięki intuicyjnemu graficznemu interfejsowy użytkownika, opartemu na graficznych ikonach podobnie jak w smartfonie, wszystko programujemy łatwo i szybko. Dzięki temu można często zmieniać schematy paletyzacji a nawet przemieszczać paletyzer pomiędzy różnymi końcówkami linii, by płynnie reagować na potrzeby produkcji.

Wydajność paletyzacji

Dzęki robotyzacji procesu paletyzacji osiągamy 100% wydajność przez 24h. Precyzja i wydajność robota jest dostępna w każdej minucie. Warto wspomnieć, że robot pozwala odciążyć Pracowników od monotonnej i ciężkiej pracy. W wielu fabrykach w ciągu doby paletyzuje się około 80 ton produktów. 

Paletyzacja robotem - podstawowe funkcje

 • obsługa typowych palet przemysłowych, europalet do 1,65 m i 2,75 m z 7-mą osią
 • gotowe schematy paletyzacji – wielowarstwowe ze zmiennymi schematami paletyzacji na poszczególnych warstwach
 • lokalizowanie, pobieranie, układanie według określonego wzorca
 • możliwość programowania różnych schematów paletyzacji dla poszczególnych warstw
 • integracja z liniami, transporterami – kontrola ruchu transportera, występowania opakowań do paletyzacji
 • układanie i pobieranie według zadanych wzorców z kontrolą warstw i przekładek
 • precyzyjne umieszczanie na paletach z użyciem czujnika siły wykrywającego
  sąsiednie opakowania
 • kontrola, odczyt kodów i tekstu
 • dowolna czynność pakowania na stanowisku w oparciu narzędzia zainstalowane na końcu ramienia robota
 • opcjonalne skanery bezpieczeństwa spowalniające lub zatrzymujące prace paletyzera po wykryciu Człowieka