Robot spawalniczy - spawanie robotem

Robot spawalniczy to szybkie zwrot z inwestycji. Roboty takie już po kilku miesiącach zwracają się wzmacniając konkurencyjność naszych odbiorców. 

Spawanie robotem to powtarzalna jakość spoin, niezależnie od zmęczenia i znużenia Operatora. Do tego efektywny czas jarzenia łuku na stanowisku wydłuża się prawie 3 krotnie, zwiększając wydajność produkcji. Inwestują w robota do spawania, wystarczy niewykwalifikowany operator, który będzie dokonywał załadunek i rozładunek elementów, które chcesz spawać. Reszta dzieje się automatycznie. Jeżeli chcesz jeszcze więcej zautomatyzować, możemy dostarczyć rozwiązanie, które będzie samo pobierać i odkładać elementy do spawania.

Automat spawalniczy to najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy!

Spawanie to bardzo trudne zadanie, które wymaga doświadczenia. Czynność ta polega na spajaniu, czyli łączeniu tworzyw konstrukcyjnych, poprzez ich nagrzanie, miejscowe stopienie, a następnie krystalizację, przez co powstaje spoina będąca częścią złącza. Ze względu na powstające w trakcie procesu gazy, z całą pewnością możemy stwierdzić, że spawanie to praca w trudnych warunkach. Teraz wszelkie niedogodności możemy jednak zredukować do minimum. Pozwala nam na to automat spawalniczy i zaawansowany technologicznie robot spawalniczy HCR. Zastosuj w swoim przedsiębiorstwie automat spawalniczy, a nie będziesz już musiał narażać Pracowników na pracę w trudnych warunkach.

Robotyzacja spawania to jeden z najczęściej automatyzowanych procesów produkcji. Zastosowanie innowacyjnych robotów i automatów spawalniczych to naturalny element rozwoju przy spawaniu wieloseryjnym i powtarzalnym. Automat spawalniczy to wysokiej klasy zaawansowany technologicznie sprzęt, który po uprzednim zaprogramowaniu trajektorii ruchu, zapewnia dynamicznie dostosowane parametry procesu, w zależności od spawanego obiektu. Automat spawalniczy precyzyjnie wykonuje spoiny, podążając ściśle wyznaczoną ścieżką, utrzymując przy tym odpowiednią prędkość i sterując jednocześnie parametrami spawania.

Proces spawania może odbywać się przy wykorzystaniu wielu technik i metod spawalniczych m.in. metodą TIG, MIG, poprzez spawanie elektryczne łukowe, spawanie punktowe, ultradźwiękowe i plazmowe. Dzięki zastosowaniu robota spawalniczego możemy osiągnąć 100% powtarzalność spoin i detali, które są niemożliwe do uzyskania przy spawaniu manualnym. Spawanie robotem to rozwiązanie, które zapewnia najwyższą jakość przy zachowaniu stałej prędkości. Automaty i roboty spawalnicze to doskonałe rozwiązanie dla Twojej firmy.

Spawanie 2 cobotami
spawanie robotem nachi
spawanie robotem

3 typowe problemy związane ze spawaniem manualnym

Brak wykwalifikowanych spawaczy

Większa część przedsiębiorstw boryka się z brakiem pracowników. Sytuacja będzie się jeszcze pogarszać mając na uwadze, trend starzejących się społeczeństw i zmniejszania się liczby osób czynnych zawodowo. Automatyzacja pozwala wyeliminować ten problem i odzyskać przewagę konkurencyjną.

Brak powtarzalności i utrata jakości

Roboty spawalnicze zapewniają wysoką jakość i powtarzalność spoin na poziomie 0,02 mm. Po wdrożeniu zrobotyzowanego spawania zapomnisz o brakach na produkcji czy kosztach utraty jakości. Wszystko będzie odbywać się 100% powtarzalnie przez 24h na dobę.

Niska wydajnośc manualnego spawania

Przedsiębiorstwa korzystające z ręcznego procesu spawania osiągają efektywne jarzenie łuku przez spawacza na poziomie 25-28%. Przy spawaniu zrobotyzowanym, stanowiska dwustrefowe osiągają wydajność 65-70% jarzenia łuku w czasie zmiany. Dobrze wdrożona cela spawalnicza potrafi zapewnić wydajność 2-3 spawaczy.

cela spawalnicza

Cela spawalnicza z robotem przemysłowym

Robot spawalniczy jest dziś  podstawowym elementem firm konkurujących na globalnym rynku, zwłaszcza w dobie braków siły roboczej i rosnących wynagrodzeń. Oferowane przez nas stanowiska spawalnicze operują w procesie spawania MIG/MAG lub TIG. Dostarczamy stanowiska zrobotyzowane z jedną lub dwiema strefami pracy. W przypadku dwóch stref, praca operatora i robota spawalniczego jest oddzielona ekranem ochronnym i wykonywana równolegle. Do zadań operatora należy załadunek elementów do spawania i rozładunek gotowego produktu oraz potwierdzenie załadunku dedykowanym przyciskiem na panelu operatorskim. Strefy pracy mogą być oparte o pozycjoner z pionową lub poziomą osi obrotu –  strefy są rozdzielone ekranem ochronnym. Ziama strefy roboczej odbywa się w oparciu o obrót pozycjonera o 180 stopni. Stanowisko budowane jest na zamówienie i jego wymiary mogą zostać dostosowane do wymagań procesu i oczekiwanego czasu cyklu.

cela spawalnicza
zrobotyzowane stanowisko spawalnicze

Stanowisko spawalnicze z Cobotem

Kompaktowe stanowisko spawalnicze na które składa się obrotowy stół spawalniczy z ekranem pośrodku, obudowa, cobot spawalniczy HCR i źródło spawalnicze, pozwala na załadunek i rozładunek jednej części stołu podczas gdy na drugiej części robot wykonuje spoiny.

Do tego łatwe uczenie ścieżek i spoin jaki dostarcza intuicyjny robot współpracujących HCR, pozwala po kilku godzinach szkolenia programować nawet najbardziej skomplikowane ścieżki. Do tego uczenie robota przez wodzenia końcówką ramienia, intuicyjny interfejs graficzny. Trudno o prostsze i bardziej przyjazne narzędzie do robotyzacji spawania w twojej firmie. 

Zobacz jak spawają coboty HCR

robot spawalniczy

Co mogę spawać robotem lub cobotem?

 • Części do maszyn
 • Ramki i kratownice
 • Części metalowe do mebli
 • Elementy silników
 • Skrzynie metalowe
 • Osłony i obudowy
 • Przęsła ogrodzeniowe i bramy
 • Sprzęt ogrodniczy
 • Stelaże
 • Konstrukcje stalowe
 • Zbiorniki i elementy z rur
cobot

Zalety spawania zrobotyzowanego

Wydajność

Robot przemysłowy NACHI lub przemysłowy robot spawalniczy HCR oraz zestaw ze źródłem spawalniczym EasyWelder pozwalają kontrolować proces produkcji, zwiększyć jakość i wydajność. Automat spawalniczy przez 24 h na dobę pracuje z taką samą precyzją i dokładnością, co w dużym stopniu wzmacnia efektywność firmy i jej pozycję na rynku. Robot spawalniczy to rozwiązanie, które pomaga odnosić sukcesy.

Elastyczność

Coboty HCR to urządzenia, które sprawdzą się w każdego rodzaju produkcji. Nawet nisko i średnioseryjnej. Automat spawalniczy można szybko i łatwo programować oraz uczyć robota punktów, poprzez poruszanie jego ramieniem w trybie bezwładności. Dodatkowo można poruszać suwakami w obrębie każdej z trzech osi X, Y, Z, dzięki czemu mamy możliwość rejestrowania skomplikowanych ścieżek. Aby realizować najbardziej wymagające spojenia, sekwencje i ścieżki spawania, można też importować dane z programów CAD/CAM. 

Wysoka jakość spoin spawalniczych

Powtarzalność ruchów robota już od 0,04 mm pozwala wykonywać bardzo dokładne spoiny, co jest niezwykle istotne w dobie wysokich wymagań jakościowych. Żadna firma nie może sobie pozwolić na koszty spowodowane utratą jakości. Automat spawalniczy pracuje wytrwale, precyzyjnie i powtarzalnie przez 24 h. Każda minuta jego pracy wygląda dokładnie tak, jak tego oczekujesz. Roboty spawające to doskonała precyzja, powtarzalność i wysoka jakość spoin spawalniczych. Przy zastosowaniu nowoczesnych funkcji np. ForceArc na wysoką jakość składa się również zwiększona wytrzymałość spoin w wyniku większego przetopu materiału przy ograniczonym zużyciu materiałów spawalniczych. 

Spoiny po spawaniu cobotem

Roboty spawalnicze a koszty

Roboty NACHI oferują wieloletnią bezawaryjną eksploatację. Zakup robota spawalniczego zwraca się już po średnio 18-22 miesiącach w zależności od konfiguracji stanowiska. Natomiast automat spawalniczy robot współpracujący HCR zaprojektowany został do 35 000 godzin pracy. Mając na uwadze jego bezobsługową eksploatację, która sprowadza się głównie do kontroli wizualnej i czyszczenia filtrów w kontrolerze, okazuje się, że robotyzacja jeszcze nigdy nie była tak efektywna! Roboty i automaty spawalnicze to najbardziej optymalne kosztowo rozwiązanie do automatyzacji spawania!

Spawanie Cobotem

Cobot spawalniczy - funkcjonalność

 • zasięg: HCR-5 – 915 mm, HCR-12 – 1300 mm
 • dokładność i powtarzalność – 0,05 mm
 • współpraca ze źródłami KAMPPI, LINCOLN, FRONIUS, ESAB
 • precyzyjne prowadzenie narzędzia do spawania z określoną prędkością
 • sterowanie narzędziem do spawania i dozowaniem czynników spawalniczych
 • spawanie technikami: TIG, MIG, punktowe, łukowe, ultradźwiękowe i plazmowe
 • specjalny zabezpieczający fartuch ochronny na ramię robota
 • spawanie dowolnych kształtów: linie proste, naroża, okrąg z dynamiczną kontrolą prędkości dostosowaną do spawanego elementu
 • gotowy zestaw spawalniczy EasyWelder – w ciągu kilku minut po włączeniu, robot jest gotowy do spawania, a nauka ścieżek trwa kolejne kilka minut. To łatwe i elastyczne narzędzie do automatyzacji spawania.
spawanie cobotoem

Roboty do spawania - produkty

Zobacz roboty najczęściej wybierane do spawania. Dostępne są roboty MZ/NV/NB i coboty HCR do spawania dowolnymi technikami, niezależnie czy mówimy o MIG/MAG/ TIG, plazmowym czy laserowym. Szerokie spektrum robotów w naszej ofercie pozwoli Tobie zrobotyzować obsługę każdego procesu spawalniczego.

HCR-5A
Zasięg: 915 mm
Udźwig 5 kg

HCR-12A
Zasięg: 1300 mm
Udźwig 12 kg

MZ12
Zasięg: 1454 mm
Udźwig 12 kg

MZ25
Zasięg: 1889 mm
Udźwig 25 kg

NV04/04L
Zasięg: 1411/2008 mm
Udźwig 4 kg

NB06/06L
Zasięg: 1402/2006 mm
Udźwig 6 kg

Programowanie robota spawalniczego

Programowanie EasyWelder może odbywać w oparciu o interfejs RODI lub dedykowane proste oprogramowanie HanwhaWeld, w którym wybieramy punkty start i stop dla linii, możemy określić promień w przypadku przejścia jednej linii w drugą o innym kierunku lub ustawiamy 3 punkty dla łuku, lub okręgu. Do tego ustawiamy opóźnienie startu spawania i numer technologii ze źródła spawalniczego. Uczenie punktów odbywa się za pomocą prowadzenia ramienia robota – można użyć do tego opcjonalnego przycisku na nadgarstku, który wprowadza automat spawalniczy w tryb uczenia “DIRECT TEACHING”. Sami zobaczcie film, gdzie pokazana jest łatwość procesu programowania EasyWelder.

Odtwórz wideo

Robot do spawania - automat spawalniczy - realizacje

Spawanie robotem NACHI
Spawanie 3 roboty NACHI
Zgrzewanie punktowe
Spawanie cobotem HCR z zakosami
Spawanie cobotem w technologii TIG
Spawanie z grubą spoiną cobotem
Odtwórz wideo
Spawanie cobotem HCR
Spawanie w automotive
Spawanie
Spawanie w automotive
Spawanie wałków Cobotem HCR
CoRobotics

Zapraszam do rozmowy o robotyzacji