Roboty do obróbki metalu, robotyzacja procesu obróbki

Obróbka metalu to od zawsze ciężkie i niebezpieczne zadania. Ciężkie elementy, ostre krawędzie, mgła olejowa, hałas. W takich warunkach, łatwo by operator popełnił błąd lub szybko obniża się wydajność pracy. Z pomocą przychodzą roboty, które precyzyjnie, dokładnie i szybko wykonują zaprogramowanie czynności, niezależnie od warunków w jakich pracują. Nie ma tu znaczenia czy mówimy o obsłudze procesów obsługi maszyn do odlewania elementów ZnAl czy ciężkich pras do formowania blach.

Od teraz może prowadzić produkcję, efektywnie i bezpiecznie nie ponosząc kosztów utraty jakości wynikajacych ze zmęczenia operatora.

Roboty do obróbki metalu

Faktem jest, że prasy hydrauliczne, mimośrodowe, krawędziowe, wykrawarki potrzebują szybkiej i wydajnej obsługi. A wszystko to w ściśle określonym układzie hali produkcyjnej. Jednocześnie wymagają obsługi przez Pracowników, od załadunku i rozładunku po operacje wykończeniowe. Operatorzy nie mogą obsługiwać wielu maszyn.

W efekcie dla wielu wysoko wykwalifikowanych Pracowników rutynowe obsługa maszyny może stać się nudna. W efekcie prowadzi to do błędów, przestojów, utraty wydajności. Nie bez znaczenia jest bezpieczeństwo pracy ludzi. Maszyny operują naciskiem kilkudziesięciu ton, co może prowadzić do wypadków. Roboty do obróbki metalu i automatyzacja całego procesu ma sens, a wykwalifikowani Pracownicy mogą zająć się bardziej ambitnymi zadaniami.

Następnie po robotyzacji, nadal są potrzebni by nadzorować pracę wielu maszyn. Kolejnym zadaniem jest reagowanie na zaplanowane zmiany poprzez programowanie robotów do nowego cyklu produkcyjnego.

Od teraz maszyny mogą pracować 24h. Jeden Pracownik może obsłużyć kilka maszyn jednocześnie zwiększając produktywność. Roboty do obróbki metalu wprowadzą firmę na nowy, lepszy poziom produkcji.

robot nachi
Robot współpracujący HCR

Funkcjonalność aplikacji

  • załadunek i rozładunek maszyn
  • odmuchiwanie, olejowania, czyszczenie
  • układanie z dowolne struktury w opakowaniach lub na paletach
  • sterowanie maszynami i obsługa czytników
  • integracja z zewnętrznymi systemami bezpieczeństwa
  • sterowanie podajnikami i transporterami elementów do/z maszyny
  • kontrola umieszczenia elementu w gnieździe z użyciem czujnika siły
  • wizyjna kontrola jakości detali po obróbce
  • dowolna czynność przy maszynie w oparciu narzędzia zainstalowane na końcu ramienia robota

Roboty do obsługi maszyn CNC obróbki metalu

Zobacz roboty najczęściej wybierane do obróbki metalu. Dostępne są roboty MZ/MC/MR/SRA i coboty HCR do operacji załadunku i rozładunku maszyn CNC, maszyn odlewniczych, pras krawędziowych, pras hydraulicznych i mimośrodowych, wykrawarek czy innych dedykowanych maszyn. Szerokie spektrum robotów w naszej ofercie pozwoli Tobie zrobotyzować obsługę każdego rodzaju maszyny, niezależnie czy mówimy tu o lekkich robotach MZ, cobotach HCR czy 7-mio osiowych robotach MR, które dzięki swojej konstrukcji dostaną się do najbardziej niedostępnych przestrzeni w maszynie.

MZ07L
Zasięg: 912 mm
Udźwig 7 kg

MZ07/10
Zasięg: 723 mm
Udźwig 7/10 kg

MZ12
Zasięg: 1454 mm
Udźwig 12 kg

MZ25
Zasięg: 1889 mm
Udźwig 25 kg

MR20-50
Zasięg: 1260-2005 mm
Udźwig 20-50 kg

SRA-133-210
Zasięg: 2505-2954 mm
Udźwig 133-210 kg

MC35-1000
Zasięg: 2050-3972 mm
Udźwig 35-1000 kg

HCR-3A
Zasięg: 630 mm
Udźwig 3 kg

HCR-5A
Zasięg: 915 mm
Udźwig 5 kg

HCR-12A
Zasięg: 1300 mm
Udźwig 12 kg

Przykłady robotyzacji obróbki metalu

Odtwórz wideo
Odtwórz wideo
CoRobotics

Zapraszam do rozmowy o robotyzacji