Roboty montażowe
Robot do montażu

Montaż elementów to żmudna operacja, wymagająca ponadprzeciętnej zwinności i umiejętności manualnych. Trudno utrzymać stałe i szybkie tempo pracy w dużym skupieniu jakie jest wymagane przy operacjach montażowych. Z pomocą przychodzi robotyzacja i roboty montażowe, które szybko, zwinnie i precyzyjnie wykonują swoją pracę. Mogą być wyposażone w systemy wizyjne i czujniki siły, by widziały gdzie umieszczać dane komponenty i czuły z jaką siłą wykonywać te operacje. 

Roboty do montażu to wysoka wydajność, jakość przy minimalnych kosztach, nieporównywalnych z manualną pracą operatorów.

Robotyzacja montażu

Nie ulega wątpliwości, że montaż elementów i przykręcanie należą do monotonnych czynności. Jednocześnie istotną rolę odgrywa szybkość, powtarzalność i dokładność. W efekcie trudno jest pracować w skupieniu przy identycznej czynności przez kilka godzin.  Należy pamiętać przy tym o zachowaniu prędkości linii produkcyjnej. Gdy występuje presja czasu i rutyna, wtedy pojawiają się niezamierzone błędy.

Od teraz roboty montażowe, podobnie jak roboty do przykręcania wykonają każde zadanie bez zmęczenia.  Dodatkowo zrobią to z pełnym skupieniem, ponadto zapewnią 100% powtarzalność i wysoką jakość montażu.

Nie bez znaczenia jest zdolność robota montażowego HCR-3 do nieograniczonej liczby obrotów ostatniego przegubu, w wyniku czego może przykręcać śruby i nakrętki bez dodatkowego oprzyrządowania. Od teraz montaż może być pozbawiony błędów. A wszystko przy zachowaniu szybkości, przez całą dobę.

Automatyzacja i robotyzacja

Roboty montażowe - Funkcjonalność aplikacji

  • montaż w oparciu o umieszczanie, przykręcanie, zatrzaskiwanie, obracanie, odcinanie
  • integracja z zewnętrznymi systemami kontroli jakości i czujnikami
  • sterowanie linią produkcyjną i elementami stanowiska
  • precyzyjny montaż z użyciem czujnika siły
  • wizyjna lokalizacja, kontrola jakości i odczyt kodów
  • dowolna czynność kontrolna na stanowisku testowym w oparciu narzędzia zainstalowane na końcu ramienia robota m.in. śrubokręty, itp.

Roboty do montażu

Zobacz roboty najczęściej wybierane do operacji montażowych na linii czy w dedykowanych gniazdach produkcyjnych. Dostępne są roboty MZ/MC/MR/SRA i coboty HCR do operacji montażu dowolnych elementów z możliwością rozszerzenia funkcji poprzez systemu wizyjne, czujniki siły, precyzyjne dalmierze laserowe i dedykowane chwytaki wykonujące dodatkowe operacje w czasie manipulowania ładunkiem. Szerokie spektrum robotów w naszej ofercie pozwoli Tobie zrobotyzować obsługę każdej operacji montażowej, niezależnie czy mówimy tu o lekkich robotach MZ, cobotach HCR czy 7-mio osiowych robotach MR, które dzięki swojej konstrukcji dostaną się do najbardziej niedostępnych przestrzeni w procesie montażu.

MZ01
Zasięg: 350 mm
Udźwig 1 kg

MZ03
Zasięg: 1102 mm
Udźwig 3 kg

MZ04
Zasięg: 541 mm
Udźwig 4 kg

MZ07L
Zasięg: 912 mm
Udźwig 7 kg

MZ07/10
Zasięg: 723 mm
Udźwig 7/10 kg

MZ12
Zasięg: 1454 mm
Udźwig 12 kg

MZ25
Zasięg: 1889 mm
Udźwig 25 kg

MR20-50
Zasięg: 1260-2005 mm
Udźwig 20-50 kg

SRA-133-210
Zasięg: 2505-2954 mm
Udźwig 133-210 kg

MC35-1000
Zasięg: 2050-3972 mm
Udźwig 35-1000 kg

HCR-3A
Zasięg: 630 mm
Udźwig 3 kg

HCR-5A
Zasięg: 915 mm
Udźwig 5 kg

HCR-12A
Zasięg: 1300 mm
Udźwig 12 kg

Przykłady robotów montażowych

Odtwórz wideo
Odtwórz wideo
CoRobotics

Zapraszam do rozmowy o robotyzacji