Roboty 7-osiowe

ROBOT PRZEMYSŁOWY

Roboty 7-mio osiowe to najpopularniejsze roboty stosowane w obsłudze maszyn, gdzie kluczowa jest wyjątkowa zwinność i sięganie narzędziem EOAT do trudno dostępnych miejsc. Roboty serii MR doskonale radzą sobie przy manipulowaniu dowolnymi produktami o masie do 50 kg. Ich zasięgi przekraczają 2 metry, co pozwala na pracę w skomplikowanych stanowiskach zrobotyzowanych.  Roboty te posiadają możliwości sterowania dodatkowymi osiami, część z nich ma przelotowy nadgarstek tzw. „hollow wirst”, umożliwiają montaż dodatkowego wyposażenia na swoich ramionach, jak również posiadają wewnętrzne prowadzenie przewodów sygnałowych i pneumatycznych. 

Dlaczego roboty 7-osiowe?

Unikalna 7-osiowa konstrukcja odróżnia serię MR od innych produktów zrobotyzowanych, zapewniając większą swobodę ruchu i osiąganie optymalnej postawy robota przez cały czas. Siódma oś pozwala serii MR na uniknięcie osobliwości poprzez zapewnienie wielu rozwiązań dotyczących postawy ramion dla jednego roboczego TCP. Innowacyjna konstrukcja konstrukcji oferowana przez serię MR sprawia, że doskonale nadaje się do zastosowań związanych z obsługą maszyn, umożliwiając umieszczenie robota z boku maszyny, zapewniając otwarty front do konserwacji maszyny. MR20 zapewnia imponujący zasięg 1260 mm przy ładowności 20 kg lub do 30 kg przy zachowaniu koperty o wymiarze 1000 mm. Dostępne są rozwiązania do montażu podłogowego i odwróconego, które maksymalizują elastyczność stanowiska roboczego i zmniejszają wymaganą przestrzeń dla automatyki. Roboty z serii MR są również zdolne do współpracy przy wykonywaniu złożonych zadań montażowych, charakteryzując się imponującą powtarzalnością ± 0,06 mm. W połączeniu z robotem suwakowym seria MR może obsługiwać wiele maszyn za pomocą jednego robota, drastycznie zmniejszając koszty automatyzacji.

Kiedy stosować roboty 7-osiowe?

Robotyzacja z wykorzystaniem robotów 7-mio osiowych, zapewnia lepsze pozycjonowanie oprzyrządowania, szczególnie podczas pracy z częściami o złożonej geometrii. Dodatkowa oś zapewnia większą mobilność podczas ruchów lub zaginania ramienia robota wokół części. Dodatkowa oś zapewnia również większą stabilność oprzyrządowania, ponieważ robot może zginać łokieć, aby poruszać się wokół obiektu bez konieczności przesuwania efektora końcowego. Roboty siedmioosiowe mogą również zmniejszyć ilość sprzętu peryferyjnego potrzebnego do skompletowania systemu robotycznego, pomagając zaoszczędzić na kosztach zakupu i integracji. Ponieważ roboty siedmioosiowe są w stanie manewrować wokół części, unika się repozycjonowania i nie są potrzebne urządzenia peryferyjne, takie jak dodatkowe pozycjonery.

Posiadanie dodatkowej osi robota może również zwiększyć niezawodność działania robota, unikając interferencji obiektów. Ponieważ roboty siedmiosiowe mają dodatkowy stopień swobody, są w stanie lepiej unikać obiektów peryferyjnych i kolizji niż roboty sześcioosiowe. Zapobieganie zakłóceniom z urządzeń peryferyjnych pozwala uniknąć niepotrzebnych przestojów i nieoczekiwanych przestojów, zapewniając dłuższy czas pracy bez przestojów i niezawodność.