Roboty do obsługi maszyn CNC - Robot CNC

Jak zrobotyzować obsługę maszyny CNC?

Faktem jest, że maszyny CNC, centra obróbcze potrzebują szybkiego, wydajnego i ściśle określonego układu hali produkcyjnej. Jednocześnie wymagają obsługi przez Pracowników do załadunku, rozładunku i obsługi operacji wykończeniowych.

Operatorzy mogą obsługiwać wiele maszyn. Jednak dla wielu wysoko wykwalifikowanych Pracowników rutynowe obsługa może stać się nudna. W efekcie prowadzi to do błędów, przestojów, utraty wydajności, a nawet wypadków.

Roboty do obsługi maszyn CNC pozwalają na automatyzację powtarzalnych zadań. Wykwalifikowani ludzie nadal są potrzebni, by nadzorować pracę robotów i reagować na zaplanowane zmiany. Robotyzacja pozwala na tej samej powierzchni produkcyjnej pracować 24h zwiększając produktywność Zakładu i wykorzystanie powierzchni. Roboty CNC to doskonały sposób na zwiększenie wydajności produkcji.

robot współpracujący

Robot CNC - Specyfika

 • sterowanie maszynami CNC i tradycyjnymi poprzez sygnały analogowe lub cyfrowe [sterowanie FANUC/SIEMENS – FOCAS Plug-In]
 • integracja z zewnętrznymi systemami bezpieczeństwa 
 • obsługa bramek zatrzymania, czytników
 • kontrola umieszczenia elementu w gnieździe z użyciem czujnika siły
 • wizyjna kontrola jakości detali po obróbce
 • dowolna czynność przy maszynie w oparciu narzędzia zainstalowane na końcu ramienia robota CNC

Cobot do załadunku i rozładunku maszyny

Zastosowanie Cobota pozwala na szybkie i łatwe zrobotyzowanie obsługi maszyny CNC. W tym celu możemy wybrać gotowy zestaw składający się z:

 • Robota HCR
 • Stołu i oprogramowania HCT-1200
 • Chwytaka pojedynczego lub podwójnego
 • Opcjonalnie skaner bezpieczeństwa [w przypadku ostrych i niebezpiecznych elementów do obróbki]

Zestaw taki pozwala na szybkie ustawienie obok maszyny i podłączenie sygnałów z maszyny do sterownika robota. Typowo podłączamy sygnały start, stop, awaryjne wyłączenie. Dodatkowo możemy wprowadzić sygnały informujące o zużyciu narzędzi w maszynie. Podłączenie jest stosunkowo proste w oparciu o dedykowane i oznaczone do tego celu wejścia i wyjścia cyfrowe. Następnie ustawiamy parametry detalu i formatkę na której będą przygotowane detale do obróbki. Programowanie to tylko kilka minut i jest niezwykle prosta i intuicyjna dzięki dedykowanemu oprogramowaniu. 

Dowiedz się więcej o robotyzacji obsługi maszyn CNC…

robotyzacja cnc

Prosta i szybka integracja ze sterowaniem maszyny CNC

Przy robotyzacji obsługi maszyn kluczowym zagadnieniem jest szybkie połączenie robota z maszyną. Hanwha Robotics zaprojektowała PlugIn do oprogramowania RODI – „HCR FOCAS”, aby maksymalnie uprościć automatyzację obrabiarek dowolnych marek wyposażonych w sterowanie FANUC serii „i”. FOCAS to program z biblioteką oprogramowania do sterowania Fanuc, która jest może być wbudowana w aplikacje i umożliwia aplikacjom nawiązanie komunikacji z maszynami CNC wykorzystującymi Ethernet lub High Speed Serial Bus (HSSB).

 

ZALETY FOCAS

 • Szybka i łatwa integracja ze sterowaniem obrabiarki CNC
 • Podłączenie jedynym przewodem pomiędzy robotem HCR a kontrolerem Fanuc
 • Skrócenie do minimum czasu instalacji interfejsów między robotem a obrabiarką.
sterowanie maszyn cnc

Przykłady

Odtwórz wideo
Odtwórz wideo
Odtwórz wideo