Robotyzacja i automatyzacja przemysłu

Automatyzacja produkcji - jak zacząć?

Wszyscy wiedzą, że coraz więcej Przedsiębiorstw wdraża rozwiązania związane z Industry 4.0. Technologie te poprawiają efektywność, wzmacniają konkurencyjność i zapewniają wysoką jakość wynikającą z precyzji i 100% powtarzalności jaką dostarczają roboty. Często jednak słyszymy pytania od czego zacząć wdrażanie przemysłowych robotów współpracujących. Proponujemy kilka sprawdzonych rozwiązań by robotyzacja procesów stała się łatwa. Po pierwsze zobacz nasze e-booki przygotowane na podstawie wielu doświadczeń z licznych wdrożeń w różnych gałęziach przemysłu. Po drugie zachęcamy do kontaktu i zobaczenia robotów w działaniu, dodatkowo opowiemy o chwytakach, czujnikach, transporterach, stołach wibracyjnych, systemach wizyjnych i innych elementów, które  powodują, że możliwa jest robotyzacja każdego rodzaju produkcji.

Perspektywy robotyzacji

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych - bariery rozwojowe

robot paletyzujący

Automatyzacja produkcji jest procesem, który ma na celu zoptymalizowanie procesu produkcyjnego a w efekcie wzrost efektywności. Historycznie rzecz ujmując, automatyzacja produkcji towarzyszy nam od wielu lat. Ostatnio jest szczególnie widoczna poprzez popularyzację robotyki. Jeszcze 50 lat temu robotyka zarezerwowana była dla dużych zakładów, głównie z branży automotive, które produkowały długie serie tych samych produktów. Dziś robotyka to wiele różnorodnych obszarów: roboty przemysłowe, roboty współpracujące tzw. coboty, roboty mobilne, roboty serwisowe. Szczególną rolę w powszechnej robotyzacji odgrywa dziś robot współpracujący. Jego olbrzymią zaletą jest to, że łatwo i szybko się programuje poprzez intuicyjne pokazywanie, co ma robić. Nie potrzeba już pisać złożonych algorytmów w skomplikowanych narzędziach programistycznych. Jak pokazuje praktyka, już kilkadziesiąt minut szkolenia pozwoli każdemu na zaprogramowanie prostych czynności na robocie HCR. Z kolei kilkugodzinne szkolenie, pozwoli skorzystać z zaawansowanych funkcji nowoczesnych Cobotów i połączenie ich z maszynami czy liniami produkcyjnymi. Coboty HCR zapewniają również możliwość bezpiecznej pracy z ludźmi. W razie nieplanowanego kontaktu z człowiekiem, Cobot po prostu się zatrzyma i wycofa. W efekcie nie potrzeba dla niego budowy klatek bezpieczeństwa, a w samym zakładzie zajmuje bardzo mało miejsca. Te cechy powodują, że jest elastycznym narzędziem nawet do krótko i średnioseryjnej produkcji w każdej wielkości zakładach produkcyjnych. Oczywiście wiele aplikacji wymaga wysokich prędkości lub przenoszenia ciężkich ładunków. W tych przypadkach stosujemy roboty przemysłowe, które po zastosowaniu wygrodzenia pracują tam, gdzie parametry robotów współpracujących są niewystarczające.

Zobacz nasze e-booki - automatyzacja przemysłu

Roboty współpracujące
Fakty i Mity

Poczytaj broszurę , która pokazuje rolę i miejsce robotów współpracujących w nowoczesnych fabrykach

Gdzie i jak wdrażać roboty współpracujące?

Poznaj miejsca gdzie roboty współpracujące najlepiej wzmacniają efektywnośc produkcji.

Umów się na spotkanie i testy - automatyzacja procesów produkcyjnych

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Inżynierami, rozmowy i poznania specyfiki twoich procesów produkcyjnych. Połączymy  wiedzę o procesie z naszą wiedzą o robotyce i doświadczeniami z wielu wdrożeń. Przygotujemy koncepcję robotyzacji odpowiadającą twoim potrzebom popartą wyliczeniami poszczególnych etapów procesu wraz ze szczegółową symulacją stopy zwrotu z inwestycji w robotyzację. Od teraz robotyzacja przemysłu może być łatwa i efektywna.

Zapraszamy do kontaktu

Skorzystaj z naszych szkoleń - robotyzacja produkcji

Zapraszamy do skorzystania ze szkoleń stacjonarnych i Akademii OnLine, gdzie poznasz jak łatwo automatyzacja i robotyzacja produkcji może być wdrożona w twojej firmie. Pokażemy wiele przykładów, zapoznamy Ciebie ze specyfiką. Dzięki bogatej ofercie szkoleniowej roboty współrpacujące nie będą miały żadnych tajemnic. 

Szkolenia

Zapraszamy na szkolenia, gdzie poznasz roboty współpracujące, przemysłowe i systemy podawania elementów - stoły wibracyjne. Nasi trenerzy pokażą Tobie jak łatwo i szybko wdrożyć robotyzację w twojej firmie.

Akademia OnLine

Naucz się robota o dowolnej porze w dowolnym miejscu korzystając z Akademii HCR OnLine.
Dzięki łatwości programowania robotów współpracujących jest to możliwa jest samodzielna nauka programowania.

Robotyzacja lini produkcyjnych - jak robią to inni?

Zobacz liczne filmy z wdrożeń robotów współpracujących, robotów przemysłowych i systemów podawania elementów dla robotów.  Możesz lepiej poznać specyfikę pracy robotów, cobotów czy chwytaków korzystając z przykładów i zebranych doświadczeń.

Filmy referencyjne

Znajdź odpowiednie dla Ciebie aplikacje i zobacz na licznych filmach jak efektywnie wykorzystać robotyzację.

Zastosowania

Zobacz gdzie najczęściej stosowane są roboty współpracujące i przemysłowe. Poznaj specyfikę i zalety ich stosowania w przemyśle.

Automatyzacja produkcji - roboty współpracujące i przemysłowe - koszty

Dotychczas stosowane roboty przemysłowe wymagały trudniejszego programowania, większej ilości miejsca i klatek bezpieczeństwa. Powodowało to, że stosowano ją głównie w wysokoseryjnej produkcji gdzie istotna jest prędkość i duży udźwig, w wyniku tego proces wdrożenia jest długotrwały. Natomiast automatyzacja produkcji w oparciu o Coboty dostarcza łatwe, szybkie, precyzyjne i wydajne narzędzie do wzmocnienia procesów produkcyjnych, które zwraca się już po 6 miesiącach. Trudno o lepsza inwestycję. Myślę, że to klucz do efektywnej produkcji w takich aplikacjach jak: obsługa maszyn [CNC, prasy, wtryskarki] i linii produkcyjnych, pakowanie,  przykręcanie, testy i kontrola, paletyzacja, spawanie, polerowanie, klejenie, malowanie i wiele innych gdzie zrobotyzowane ramię precyzyjnie wykonuje swoje zadania przez 24h. Robot współpracujący to odpowiedź na pojawiające się bariery rozwoju przedsiębiorstw nawet tych małych i średnich o każdym charakterze produkcji. 

Automatyzacja i robotyzacja - zastosowania

Roboty współpracujące możemy używać niemal w dowolnych zastosowaniach. Poniżej pokazujemy typowe aplikacje, które wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu. 

Robot współrpacujący HCR HANWHA

Rozładunek i załadunek maszyn

Załadunek i rozładunek maszyn, podajników, opakowań, linii produkcyjnych, gniazd montażowych i obróbczych. Operacje załadunku i rozładunku mogą być realizowane na pojedynczym produkcie lub w przypadku potrzeby zwiększenia wydajności na pakiecie produktów ułożonych w powtarzalną formę geometryczną. 

Robot współpracujący HCR HANWHA

Robotyzacja przetwórstwa tworzyw sztucznych

Załadunek i rozładunek wtryskarek, odcinanie wlewów, kontrola jakości wyprasek w oparciu o ich masę i wzorce wizyjne, etykietowanie, pakowanie do opakowań zbiorczych. Robot doskonale sobie prowadzi automatyzacją i robotyzacją obsługi wtryskarek i z operacjami, które dotychczas wykonywali operatorzy, realizując je w dokładny i powtarzalny sposób przez 24/7/365. 

Robot współpracujący HCR HANWHA

Automatyzacja testów i kontroli jakości

Testy i kontrola jakości to czynności wymagające 100% powtarzalności i dokładności. Robotyzacja testów i kontroli jakości zapewnia wzrost efektywności i minimalizację błędów. Szczególnie istotne są testy międzyoperacyjne, kontrola finalnego produktu, co pozwala precyzyjnie kontrolować jakość. Każda czynność kontroli jest rejestrowana w systemie. A wszystko to w powtarzalny sposób.

Robot współpracujący HCR HANWHA

Robotyzacja spawania - roboty spawalnicze

Spawanie od zawsze wymagało umiejętności, doświadczenia i precyzji. A pomimo tego spawanie jest bardzo wyczerpującym procesem i trudno jest zapewnić jakość i wydajność w dłuższym czasie pracy Operatora. Roboty na bazie których buduje się roboty spawalnicze i cele spawalnicze, zapewniają łatwość programowania ścieżek spawania z możliwością ich importu z oprogramowania CAD/CAM. 

Robot współpracujący HCR HANWHA

Robotyzacja polerowania - roboty polerskie

Polerowanie to proces wymagający precyzyjnego wyczucia siły i powtarzalności. Roboty wyposażone w czujniki siły doskonale sprawdzają się przy polerowaniu, szlifowaniu i obróbce powierzchniowej w wielu branżach. Robot przemysłowy korzystając z czujnika siły może dobierać pozycję i nachylenie narzędzia polerskiego zależnie od informacji otrzymywanych w osiach X/Y/Z a dodatkowe wykorzystanie systemu wizyjnego zapewnia możliwość wyboru obszarów do polerowania.

Robot współpracujący HCR HANWHA

Automatyzacja w przemyśle elektronicznym

Obsługa PCB/ICT to prace związane z wysoką precyzją wynikająca z delikatnej natury części elektronicznych. Dotychczas robotyzacja była dostępna dla dużych i powtarzalnych serii. Roboty współpracujące zapewniają robotyzację już w małych i średnich seriach. A wszystko to dzięki elastyczności i łatwemu programowaniu, co jest szczególnie ważne w robotyzacji przemysłu elektronicznego i dostawców EMS.

Robot paletyzujący

Robotyzacja paletyzacji - paletyzery

Paletyzacja to monotonna czynność, która powoduje uszczerbek na zdrowiu. U jednego z naszych Klientów policzyliśmy, że w ciągu doby, Pracownicy przeładowują aż 80 ton produktów, pracując w mało ergonomicznych pozycjach. Zastosowanie cobotów pozwala na efektywną i elastyczną paletyzację zmiennych partii produkcyjnych. Od teraz roboty paletyzujące i paletyzery oparte na robotach współpracujących HCR są dostępne dla każdej wielkości przedsiębiorstwa.  

Robot współpracujący HCR HANWHA

Robotyzacja pakowania

Pakowanie, miksowanie produktów, zestawy promocyjne to powtarzalna czynność, która wymaga częstych zmian. W branży tej spotyka się często spiętrzenia produkcyjne, zwłaszcza w wysokich sezonach zakupowych. Rozwiązaniem na problem sprostanie wymaganiom rynku są roboty współpracujące, które dokładnie i efektywnie mogą pakować dowolne produkty na linii produkcyjnej lub w gniazdach produkcyjnych. Od teraz roboty pakujące i oparte na robotach współpracujących maszyny pakujące są dostępne dla każdej wielkości produkcji.  

automatyzacja maszyn

Robotyzacja obsługi maszyn - automatyzacja CNC

Obsługa maszyn to jedno z podstawowych zastosowań Cobotów. Mając na uwadze chwytaki, które adaptują się do wielu kształtów można samodzielnie w ciągu kilkunastu minut nauczyć robota rozładunku i załadunku maszyny. Nie ma tu znaczenia czy mówimy tu o robotyzacji obsługi maszyn, automatyzacji maszyn CNC, pras hydraulicznych, wykrawarek, pras rewolwerowych, tokarek, frezarek czy drążarek. 

robotyzacja obsługi maszyn

Robotyzacja obróbki metalu

Obsługa obróbki metalu to proces wymagający wytrzymałych i dokładnych narzędzi. Taki jest robot przemysłowy i współpracujący HCR, które posiada całkowicie metalową obudowę i przystosowany jest do pracy ciągłej w trudnych warunkach. W ramach obróbki metalu możemy zrobotyzować procesy nitowania, wiercenia, przykręcania, obróbki powierzchniowej, załadunku maszyn, linii i gniazd produkcyjnych.

automatyzacja montażu

Robotyzacja montażu

Montaż to czynność wymagająca z jednej strony precyzji a z drugiej podatna na rutynę wynikająca ze zmęczenia Pracowników. Roboty i coboty są doskonałym narzędziem do automatyzacji montażu i robotyzacji linii produkcyjnych. Zapewniają możliwość wykonywania robotyzacji przykręcania, automatyzacji zatrzaskiwania, obsługi etykieciarek, pakowania, znakowania, testowania na stanowisku pracy i wielu innych czynności montażowych. 

robot lakierniczy

Robotyzacja malowania i klejenia

Malowanie i klejenie to procesy związane z trudnymi warunkami i potrzebą zapewnienia precyzyjnego dozowania substancji chemicznych. Robot z dyszą dozującą pozwala w pełni zoptymalizować zużycie środków chemicznych a dodatkowo uwolnienie ludzi od pracy w trudnych warunkach. Nie bez znaczenia jest w pełni powtarzalny wynik pracy w postaci wysokiej jakości powłok. Robotyzacja klejenia, automatyzacja malowania staje łatwa i szybka we wdrożeniu nawet w krótkich seriach.  

robot do laboratorium

Robotyzacja badań i laboratoriów

Robotyzacja laboratoriów, automatyzacja obsługi próbek i badań pozwala precyzyjnie umieszczać badany materiał w maszynach, testerach, spektrometrach czy analizatorach. Każda próbka może być etykietowana, kody z etykiet są odczytywane i rejestrowane w systemie. A wszystko to w powtarzalny sposób. Niektóre z naszych robotów i cobotów posiadają certyfikację Cleanroom class 2, co pozwala im pracować w szczególnie wymagających warunkach czystych pomieszczeń. 

Zalety automatyzacji

Automatyzacja i robotyzacja linii produkcyjnych, wdrażanie zautomatyzowanych gniazd produkcyjnych zwiększa efektywność i jakość produkcji. Robotyzacja zapewnia automatyzację szeregu czynności począwszy od przenoszenia, transportu, montażu, znakowania, pakowania i kontroli jakości. Istotnym wynikiem automatyzacji jest wysoka jakość i powtarzalność procesów. Warto wspomnieć o wzroście wydajności wynikającym z pracy 24/7/365. Roboty mogą wspomagać firmy przy monotonnych, wyczerpujących, powtarzalnych i często niebezpiecznych pracach, które wymagają skupienia i obciążają Operatorów. Dzięki robotyzacji eliminujemy ryzyko błędów ludzkich, które oddziałuje na bezpieczeństwo pracy i jakość produktów.  Przemysłowe roboty współpracujące mogą być wyposażone w dowolne narzędzie do realizacji różnorodnych procesów produkcyjnych. Dodatkowo roboty współpracujące dzięki wbudowanym funkcjom bezpieczeństwa mogą pracować obok ludzi na małej powierzchni bez potrzeby zmian w układzie produkcyjnym. To ogromna zaleta przy robotyzacji istniejących fabryk i procesów. Mając na uwadze globalne trendy należy stwierdzić, że automatyzacja linii produkcyjnych i robotyzacja przemysłu jest dziś koniecznością dla każdej wielkości przedsiębiorstw.

Roboty przemysłowe - korzyści

ROBOT PRZEMYSŁOWY
  • Kontrola kosztów produkcji niezależnie od zmian na rynku pracy
  • Stabilna wydajność
  • Powtarzalność procesów
  • Wysoka jakość i precyzja
  • Optymalizacja zużycia materiałów w wyniku minimalizacji odpadów
  • Bezpieczna praca w trudnych warunkach środowiskowych
  • Ochrona zdrowia Pracowników
  • Integracja maszyn i urządzeń w systemy produkcyjne
  • Kontrola operacji i wydajności