Robotyzacja spawania

Robotyzacja spawania z CoRobotics

CoRobotics wspólnie ze swoimi autoryzowanymi integratorami dostarcza kompleksowe rozwiązania z zakresu automatyzacji i robotyzacji spawania, niezależnie czy mówimy o prostych i łatwych w programowaniu rozwiązaniach opartych na Cobotach czy o złożonych projektach cel spawalniczych z dodatkowymi obrotnikami, torami jezdnymi, systemem śledzenia spoin i jakości parametrów procesowych. Do naszych projektów używamy renomowanych rozwiązań m.in.  japońskie roboty przemysłowe z firmy NACHI lub przemysłowe coboty z południowokoreańskiej firmy HANWHA Robotics. W zależności od wymagań procesu spawania używamy dodatkowe pozycjonery i tory jezdne, integrujemy dowolne źródła spawalnicze w technologii MIG/MAG, TIG i innych. Roboty mogą być wyposażone w czujniki pomagające w spawaniu zrobotyzowanym np. system śledzenia szczeliny, sensory dotykowe lub laserowe, palniki z czujnikiem kolizji. Dzięki spawaniu zrobotyzowanego osiągamy 100% powtarzalność i wysoką jakość spoin. Nie bez znaczenia jest wysoka wydajność, gdyż robot może bez zmęczenia spawać w ruchu ciągłym, a do obowiązków operatora należy jednie załadunek i rozładunek elementów ze stanowiska spawalniczego.

Wiele firm decyduje się na robotyzację spawania ze względu na  brak dostępnych na rynku pracy spawaczy oraz wysokie wynagrodzenia z tego wynikające. Warto wspomnieć, że spawanie jest procesem męczącym, precyzyjnym i powoduje konieczność pracy w trudnych warunkach. Dzięki zastosowaniu robotów lub cobotów eliminujemy wszystkie bolączki manualnie wykonywanego procesu. Szczególną rolę odgrywają tu coboty, które można łatwo i szybko programować bez potrzeby zatrudniania robotyka czy automatyka. To powoduje, że spawanie nawet krótkich i średnich serii można szybko i efektywnie zrobotyzować a zwrot z takiej inwestycji to jedynie kilka miesięcy. Trudno o lepszą inwestycję. 

Zalety

  • Eliminacja przestojów wynikających z czasu na obsługę środków ochrony osobistej
  • Wydajność monitorowana cyklem pracy robota spawalniczego
  • Wysoka i powtarzalna jakość spoin
  • Ochrona przed trudnymi warunkami pracy – gazy, pyły
  • Eliminacja monotonnych i wymagających dużego wysiłku fizycznego prac
  • Intuicyjna obsługa i programowanie – dedykowane panele dla operatora
  • Optymalizacja kosztów produkcji
  • Wzrost wydajności
Spawanie 2 cobotami
spawanie cobotoem
spawanie robotem nachi

Technologie spawania zrobotyzowanego

W przemyśle stosowanych jest wiele technologii spawania mając na uwadze spawany materiał i wymagania jakim na sprostać spoina. Wspólnie z naszymi autoryzowanymi integratorami możemy zrealizować spawanie zrobotyzowane  w dowolnej technologii, niezależnie czy mówimy tu o popularnej technologii MIG/MAG, TIG czy technologii laserowej. Zapewniamy dobór sprzętu i konfigurację celi odpowiednio do twojego procesu. Każdy projekt rozpoczynamy od analizy potrze, by funkcjonalność sprzętu była dostosowana do wymagań a zarazem by stanowisko było łatwo skalowalne w przyszłości do pojawiających się nowych zleceń. Sam dobór źródła i jego funkcji powoduje, że uzyskujemy znaczne oszczędności w materiałach spawalniczych jednocześnie zwiększając wytrzymałość i jakość spoin.  

MIG/MAG
migmag
TIG
tig
TOPTIG
toptig
PLASMA
plasma
LASER
laser

Komponenty do robotyzacji spawania

Roboty przemysłowe

W naszych projektach używamy legendarne japońskie roboty przemysłowe NACHI lub przemysłowe coboty HCR o w pełni metalowej, wytrzymałej obudowie.

robot spawalniczy
Źródła prądu

W ramach realizowanych projektów dostarczamy dowolne źródło prądowe do procesu spawania m.in. EWM, KEMPPI, VERIFORCE, FRONIUS i inne.

robotyzacja spawania ze źródłami ewm
Pozycjonery i tory jezdne

Oferujemy szeroki wybór pozycjonerów i torów jezdnych, które pozwalają zrobotyzować najtrudniejsze procesu spawania.

tor_jezdny_gudel
pozycjonery do robotyzacji spawania
Rodzaje cel spawalniczych

Robotyzacja spawania to cele spawalnicze z obrotnikami rama typu „H”, lub „L”, torem jezdnym, torem jezdnym z wysięgnikiem, stołem obrotowym, kompaktowe cele z cobotem. Za każdym razem analizujemy wymagania procesu spawania by dobrać optymalną konfigurację celi do spawania zrobotyzowanego.

cela spawalnicza
Oprogramowanie off-line

Oprogramowanie off-line pozwala na programowanie ścieżek spawania na biurku i szybkie przesłanie ich na stanowisko, dzięki czemu czas przezbrojenia na nowe detale skrócony jest do minimum. W celu skrócenia czasu programowania off-line można importować modele 3D, co znacznie upraszcza programowanie. Oferujemy specjalistyczne oprogramowane oraz szkolenia z obsługi, by proces wdrożenia robotyzacji spawania był łatwy i szybki do wprowadzenia w twojej firmie.

HCR RoboDK

Robotyzacja spawania w obiektywie

Zobacz na załączonych filmach jak wyglądają realizacji stanowisk i cel spawalniczych z wykorzystaniem przemysłowych cobotów HCR lub robotów przemysłowych NACHI. Jesteśmy w stanie dostarczyć kompleksowe rozwiązanie od prostych zestawów z cobotem HCR, które wdrażamy w 2 dni od przyjazdu do fabryki aż po zaawansowane zestawy na robotach NACHI, które obsługują systemy nawet o 17 osiach, na co składają się 2 połączone ze sobą roboty roboty, tor jezdny i pozycjonery 2-osiowe.

Spawanie robotem NACHI
Spawanie 3 roboty NACHI
Zgrzewanie punktowe
Spawanie cobotem HCR z zakosami
Spawanie 2 cobotami długich elementów z obrotnikiem
Spawanie z grubą spoiną cobotem
Odtwórz wideo
Spawanie cobotem HCR
Spawanie w automotive
Spawanie
Spawanie w automotive
Spawanie wałków Cobotem HCR
Spawanie cobotem w technologii TIG