Używane roboty przemysłowe czy nowe? Doradzamy co wybrać!

Używane roboty przemysłowe cieszą się niemałym zainteresowaniem, głównie ze względu na cenę. Czy zawsze jest to lepsza inwestycja niż nowe urządzenie? Oto najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczącej zakupu.

używane roboty przemysłowe

Zalety i wady zakupu używanego robota

Warto zacząć od oszczędności – koszt zakupu używanego urządzenia może być nawet dwukrotnie niższy niż w przypadku nowego sprzętu. W efekcie można wykorzystać dostępne środki w bardziej efektywny sposób, np. inwestując w dodatkowe rozwiązania z zakresu automatyzacji. To jednak nie wszystko: należy zwrócić uwagę także na możliwości integracji z obecnymi systemami. Nowe urządzenia nie zawsze będą kompatybilne z produktami stosowanymi aktualnie w zakładzie, przez co mogą wymagać dodatkowych inwestycji lub przeszkolenia pracowników. Przyzwyczajenia i umiejętności kadry to kolejny czynnik na korzyść robotów używanych – dzięki takiej decyzji można zaoszczędzić czas i środki potrzebne na naukę korzystania z nowego sprzętu.

Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad – największe wątpliwości budzi przede wszystkim stan urządzenia. Eksploatacja sprzętu w naturalny sposób prowadzi do zużycia różnych elementów, co może zwiększać ryzyko wystąpienia różnego rodzaju awarii. Aby mieć pewność, że używany robot będzie w stanie spełnić postawione przed nim wymagania, warto stawiać na rozwiązania od zaufanych producentów. Do tego ważne będzie zweryfikowanie sprawności jeszcze przed zakupem. Niektóre firmy deklarują, że dostarczane przez nie roboty mogą działać nawet 100 tys. godzin, dzięki czemu sprawdzą się również jako używane sprzęty.

Zalety zakupu nowego robota

Pod tym względem kluczową kwestią jest dostęp do najnowszych technologii. Robotyka to dziedzina, która rozwija się obecnie w dość szybkim tempie, przynosząc kolejne korzyści w zakresie wygody obsługi, wydajności czy bezpieczeństwa. Jednym z przykładów nowych rozwiązań stosowanych w takich urządzeniach są układy rozpoznawania obrazu, które są w stanie znacznie ułatwić pracę. Ponadto nie trzeba przejmować się ewentualnymi problemami ze stanem czy utrzymaniem robota: urządzenie powinno być objęte gwarancją, która zapewni sprawne użytkowanie przez długi czas.

Nowy robot – minusy

Na pierwszy plan wysuwa się cena, która często znacznie przekracza koszt inwestycji w używane roboty przemysłowe. Nie bez znaczenia jest też czas oczekiwania na urządzenie – w ostatnich latach można było zaobserwować spore opóźnienia w łańcuchach dostaw, które wpływały również na ten sektor. Roboty używane są natomiast przeważnie dostępne „od ręki”, dzięki czemu w niektórych sytuacjach okażą się lepszym wyborem.

Nowe czy używane roboty przemysłowe?

Zarówno nowe, jak i używane roboty przemysłowe mają swoje mocne i słabe strony. Przy podejmowaniu decyzji należy rozważyć wszystkie istotne kwestie – od ceny, przez funkcjonalność i kompatybilność, aż po dostępność sprzętu. Choć dla wielu firm używany sprzęt będzie odpowiednią opcją, niekiedy niezbędne będzie urządzenie z dostępem do najnowszych technologii i funkcji. Przy takiej inwestycji należy jednak przygotować się na znacznie wyższe wydatki – warto porównać je z potencjalnym zyskiem wynikającym z wdrożenia robota.

Czytaj również: