Ile kosztuje podajnik wibracyjny? Porównanie cen

Podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń przemysłowych, cena podajników wibracyjnych może być bardzo zróżnicowana. W głównej mierze zależy ona od konstrukcji produktu, rodzaju napędu, marki, zastosowania oraz wykorzystanych materiałów. Co jeszcze wpływa na koszty i co warto wiedzieć na ten temat?

Podajniki wibracyjne
Podajniki wibracyjne

Co to jest podajnik wibracyjny?

Zanim przejdziemy do analizy kosztów dostępnych na rynku podajników wibracyjnych, warto zacząć od sprecyzowania, czym są i do czego służą tego typu urządzenia. Ich kluczową cechą jest wykorzystanie drgań do wprawienia materiałów w ruch – dzięki temu mogą być użyte do transportu materiałów sypkich, pozycjonowania towarów czy odbierania produktu z określoną wydajnością. Są to bardzo zaawansowane konstrukcje, które sprawdzają się w wielu gałęziach przemysłu.

W przypadku podajnika liniowego zastosowanie skupia się na transporcie i sortowaniu materiałów. Podajnik cylindryczny służy z kolei do pozycjonowania i orientowania elementów przed przekazaniem ich do innych stanowisk roboczych. W tym celu wykorzystywana jest bezwładność materiału. Samo urządzenie jest poddawane drganiom, wskutek których transportowane produkty zmieniają swoje zachowanie. Intensywność drgań decyduje o szybkości i wydajności, z jaką realizowane są poszczególne procesy.

Podajniki wibracyjne są wykorzystywane m.in. w przemyśle wydobywczym, chemicznym, spożywczym, przetwórczym i w recyklingu. Największą zaletą tych urządzeń jest ogromna niezawodność, wydajność i długa żywotność.

Jakie są rodzaje podajników wibracyjnych?

Można wyróżnić kilka rodzajów urządzeń tego typu. Do najszerzej wykorzystywanych należą podajniki wibracyjne liniowe i cylindryczne. Pierwsze z nich mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zapewnienie maksymalnej wydajności przesyłu i sortowania różnych towarów. Zasada działania podajników cylindrycznych jest bardzo zbliżona do podajników liniowych, jednak ich zastosowanie jest zazwyczaj inne. Są one używane przy pozycjonowaniu i orientowaniu detali – to kluczowe zadanie w ramach wielu procesów produkcyjnych, które wymagają odpowiedniego ułożenia części.

Podajnik wibracyjny – cena

Coraz więcej przedsiębiorstw przemysłowych decyduje się na wzbogacenie wyposażenia swoich zakładów o podajniki wibracyjne. Cena takiego urządzenia zależy od wielu czynników: znaczenie ma m.in. wielkość i rodzaj podajnika, nasilenie emitowanych drgań czy możliwość kontroli pracy. Do tego dochodzi także wiele innych parametrów i funkcjonalności, które w przypadku niektórych modeli mogą być standardem, a w innych – opcją dodatkową.

Ile kosztuje podajnik wibracyjny?

W zależności od tego, czy decydujemy się na nowe, czy używane podajniki wibracyjne, ceny tych urządzeń mogą być bardzo zróżnicowane. Oczywiście używane modele są tańsze – w niektórych przypadkach nawet kilkakrotnie od swoich nowych odpowiedników. Jeśli chodzi o nowe egzemplarze, trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych, a w przypadku najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń – nawet kilkudziesięciu tysięcy. Gdy chodzi np. o podajnik wibracyjny cylindryczny, cena mieści się zazwyczaj w przedziale 10–50 tys. zł. Jest to dość duży wydatek, co sprawia, że wiele firm decyduje się na zakup używanych modeli. To opłacalne rozwiązanie, jednak należy pamiętać, że takie podajniki mogą odznaczać się znacznie niższą żywotnością.

Podajniki wibracyjne – cena i zastosowanie

Decydując się na zakup podajnika wibracyjnego, warto także przeanalizować, jakie są rzeczywiste potrzeby przedsiębiorstwa i jaki budżet można przeznaczyć na takie urządzenie. Różnice w cenach pomiędzy poszczególnymi modelami mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli zależy nam tylko na podstawowej funkcjonalności, wystarczające będą bazowe modele, które są dostępne w niższej cenie. Przed zakupem podajnika wibracyjnego trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestie takie jak budowa, napęd, jakość wykonania i przeznaczenie urządzenia. Ostatni czynnik ma kluczowe znaczenie przy wyborze – podajnik wibracyjny liniowy, który jest przystosowany do transportowania materiałów sypkich, nie sprawdzi się w przypadku pozycjonowania detali i odwrotnie.