Podajnik wibracyjny liniowy – rodzaje i zastosowanie

Rosnące wymagania i potrzeby zakładów przemysłowych wpływają na stosowanie coraz nowszych, wydajniejszych rozwiązań. Jednym z nich jest transport wibracyjny. Podstawowym sprzętem wykorzystywanym w ramach tej technologii jest podajnik wibracyjny liniowy. Jakie są jego rodzaje i zastosowania?

Gorąca premiera na koniec 2020 roku !!!!! EYE + EYE + to sztuczna inteligencja łącząca Asycube z dowolnym robotem. Steruj zasobnikiem Asycube, kamerą i robotem bezpośrednio z EYE + Studio, poprzez intuicyjny interfejs internetowy. EYE + optymalizuje wydajność Asycube dzięki zintegrowanej wizji opartej na sztucznej inteligencji oraz na potężnym kontrolerze. Od teraz możesz łatwo, szybko i precyzyjnie pozycjonować, separować, obracać i lokalizować dowolne elementy do pobrania przez robota dowolnego producenta. Konfiguracja całego systemu to tylko kilka intuicyjnych kroków. Zobacz jak efektywnie i elastycznie możesz dostarczać materiał dla robotów, dzięki rozwiązaniom Asyril SA - Experts in Flexible Feeding Systems. Zapraszam do kontaktu. #cobot #robot #automation #feeder #robotyzacja #przemysł #produkcja #manufacturing #industry #production #logistics #electronics #cosmetics #packaging #pakowanie
Podajniki wibracyjne

Do czego służy podajnik wibracyjny liniowy?

Głównym zadaniem, za które odpowiada podajnik wibracyjny liniowy, jest transport i sortowanie towarów. Sprzęt tego typu znajduje zastosowanie w wielu różnych sektorach przemysłu – to dość uniwersalne, a zarazem skuteczne rozwiązanie. Takie urządzenia mogą być wykorzystywane m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych, kosmetycznych czy spożywczych. Można je znaleźć nawet w zakładach specjalizujących się w przemyśle rolniczym – z użyciem podajnika wibracyjnego liniowego można nie tylko transportować i sortować materiał, lecz także odsiewać go w trakcie przepływu przez linię.

Wśród innych funkcji, które pełnią podajniki wibracyjne liniowe, znajduje się m.in. opróżnianie zbiorników oraz pakowanie towarów. Wszystko to jest możliwe dzięki technologii wibracyjnej. Jej założenia są stosunkowo proste: maszyna jest wprawiana w drgania, co sprawia, że transportowane materiały zachowują się w pewnym stopniu jak ciecz i przemieszczają się zgodnie z zamierzonym kierunkiem.

Jak dobrać odpowiedni podajnik wibracyjny liniowy?

Podajniki wibracyjne liniowe stosowane są na bardzo szeroką skalę w przemyśle wydobywczym, spożywczym, chemicznym, przetwórczym, w ciągach technologicznych, a także w recyklingu. Ze względu na tak obszerne spektrum możliwości zastosowania podajników wibracyjnych liniowych można wyróżnić kilka rodzajów maszyn, które różnią się budową i przeznaczeniem.

Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie? Najważniejszą kwestią jest charakter materiału, który ma być transportowany. Pozostałe czynniki, które należy uwzględnić przed zakupem, to przede wszystkim wydajność, niezawodność, emisja hałasu, sposób czyszczenia, napęd i możliwość modyfikacji poszczególnych komponentów według potrzeb.

Czytaj również: Podajnik wibracyjny cylindryczny

Podajnik wibracyjny liniowy – cena

Aktualnie w niemal każdej gałęzi przemysłu można znaleźć profesjonalne sprzęty, takie jak właśnie podajnik wibracyjny liniowy. Cena takiego urządzenia jest zależna od wielu czynników i może sięgać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najtrwalsze, najwydajniejsze podajniki liniowe z reguły są najdroższe, lecz powinny być wybierane przez wszystkie zakłady, w których priorytetem jest jak najwyższa efektywność transportowania czy sortowania materiału. Na rynku oferowanych jest też wiele świetnych urządzeń z niższej półki. Choć mają one często stosunkowo ograniczone możliwości, bardzo dobrze radzą sobie z pełnieniem podstawowym funkcji w mniej zaawansowanych czy rozbudowanych procesach. Na ostateczną cenę podajników wibracyjnych liniowych najczęściej wpływa sposób napędu, prędkość posuwu elementów oraz obecność dodatkowych funkcji. Wśród nich można wyróżnić m.in. kontrolę drgań. Do tego istotna będzie jakość materiałów zastosowanych do wyprodukowania poszczególnych komponentów.