Bezpieczeństwo systemów z robotami współpracującymi

Odkąd pojawiły się roboty, zawsze pojawiał się temat bezpieczeństwa ich pracy. Istotnie roboty przemysłowe to szybkie i wydajne urządzenia, ale w przypadku kontaktu z człowiekiem również niebezpieczne. Kilka lat temu opracowano nowy rodzaj robota – robot współpracujący tzw. cobot od angielskiego słowa collaborative robots. Słowo współpracujące ma tu szczególne znaczenie, bo robot może bezpiecznie współpracować z człowiekiem. Bezpieczna współpraca jest możliwa po pierwsze dzięki ograniczonej do 1,1 m/s prędkości. Po drugie robot współpracujący posiada specjalne zaokrąglone kształty bez krawędzi, które mogłyby być niebezpieczne w przypadku kolizji. A co najważniejsze posiadają kilkanaście wbudowanych funkcji bezpieczeństwa m.in.:

·       Awaryjne zatrzymanie się po wykryciu kolizji

·       Zatrzymanie lub zmniejszenie prędkości po wyryciu Człowieka przez skanery bezpieczeństwa

·       Jest podatny po zatrzymaniu w wyniku kolizji tzn. eliminuje ryzyko zaklinowania operatora – możemy swobodnie odsunąć jego ramię po wykrytej kolizji i zatrzymaniu

·       Możemy definiować obszary pracy z pełną lub ograniczoną prędkością

·       Programujemy wirtualną klatkę bezpieczeństwa poza którą robot nie wykona ruchu

·       Ustawiamy limity prędkości, przyśpieszenia, siły i obrotu dla każdego z przegubów

Dzięki tak rozwiniętym funkcjom robot współpracujący może bezpiecznie pracować obok człowieka. A dodatkowo nie potrzebuje do tego dużo miejsca jak w przypadku robotów przemysłowych pracujących w klatkach bezpieczeństwa na dedykowanych fundamentach.

Takie podejście całkowicie zmieniło oblicze robotyki pozwalając zrobotyzować wiele procesów niedostępnych dotychczas dla robotów przemysłowych w wielu zakładach i procesach produkcyjnych. W połączeniu z łatwością programowania cobot to elastyczne narzędzie pozwalające zrobotyzować niemal każdy proces, niezależnie czy mówimy tu o nisko, średnio czy wieloseryjnej produkcji. 

Optymalizacja procesu produkcyjnego