Coboty – roboty współpracujące z Człowiekiem

Roboty zawsze kojarzyły się z szybkimi i mało przyjaznymi maszynami dla ludzi. Od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku stosowano je głównie w dużych fabrykach. Roboty przemysłowe montowane były na specjalnych fundamentach, ogrodzone specjalnymi klatkami bezpieczeństwa, które miały chronić ludzi przed przypadkowym i niebezpiecznym kontaktem. Do tego skomplikowane i długotrwałe programowanie oraz testy przed rozpoczęciem pracy – wykonywali je programiści a trwały one od kilku do kilkunastu tygodni. Jednak obok robotów przemysłowych istniało miejsce dla robotów, które mogą pracować na małych powierzchniach, obok Człowieka a do tego mogą być łatwo programowalne przez każdego. Tak zrodziła się koncepcja i powstały roboty współpracujące z człowiekiem –  ang. collaborative robots tzw. cobot’y. Roboty te mają ograniczona prędkość i siłę dzięki czemu mogą pracować obok Człowieka. Dodatkowo posiadają wbudowane systemy bezpieczeństwa, które w przypadku kolizji minimalizują jej skutki.      

Bezpieczeństwo cobotów

Roboty współpracujące dzięki wbudowanym czujnikom natychmiast się zatrzymują po wykryciu kolizji. Można również zastosować dodatkowe strefy pracy. Jeżeli w którejś z nich pojawi się Człowiek robot może ograniczyć prędkość lub się zatrzymać. Każdy z parametrów pracy robota można ograniczyć tj. prędkość, przyśpieszenie, wartości siły i momentu obrotowego, zakres obrotu przegubów robota. Dzięki licznym możliwością dostosowania ustawień robota do warunków pracy, może on z powodzeniem bezpiecznie pracować obok Człowieka wykonując samodzielnie czynności lub wspomagając zadania Człowieka poprzez podawanie elementów na stanowisku pracy, co wydatnie zwiększa wydajność.

Zalety robota HCR

Łatwe programowanie

 

Cobot jest łatwo programowalny – pokazujemy co ma robić prowadząc go za ramię, co umożliwia funkcja rejestracji ścieżki. Robot później będzie wiernie odtwarzał zarejestrowany ruch. Inną metodą jest możliwość wprowadzenia graficznych ikon na osi czasu np. ruch, chwycenie, czekaj, komunikat, warunki logiczne, itp.  Następnie każda ikonę parametryzujemy poprzez podanie parametrów lub ręczne naprowadzenie ramienia do punktu. Mój 14 letni syn po kilku minutach, samodzielnie programował ruchy ramienia. Jak pokazuje praktyka – programowanie robotów jeszcze nigdy nie było tak proste. Reasumując, powyższe zalety dają nam elastyczne narzędzie do szybkiej robotyzacji niemal każdego procesu np. obsługa maszyn [CNC, prasy, wtryskarki] i linii produkcyjnych, pakowanie,  przykręcanie, testy i kontrola, paletyzacja, spawanie, polerowanie, klejenie, malowanie i wiele innych gdzie zrobotyzowane ramię precyzyjnie wykonuje swoje zadania przez 24h. 

Pilot uczenia robota HCR - Teach Pendant

Wnioski

Takie podejście całkowicie zmieniło oblicze robotyki pozwalając zrobotyzować wiele procesów niedostępnych dotychczas dla robotów przemysłowych w wielu zakładach i procesach produkcyjnych. W połączeniu z łatwością programowania cobot to elastyczne narzędzie pozwalające zrobotyzować niemal każdy proces, niezależnie czy mamy na myśli nisko, średnio czy wieloseryjną produkcję. Roboty współpracujące z Człowiekiem zdobywają dziś ogromna popularność na całym świecie. 

Recommended Posts