Optymalizacja procesów produkcyjnych

Procesy produkcyjne wymagają ciągłego doskonalenia by przedsiębiorstwo mogło efektywnie funkcjonować w zglobalizowanym otoczeniu. Nie mniej ważna jest potrzeba dostarczania produktów wysokiej jakości. Warto również wspomnieć o trendach demograficznych – do 2030 roku 20% pracowników w Polsce wkroczy w wiek emerytalny. To oznacza mniejszą dostępność siły roboczej, jak również wzrost kosztów pracy. Odpowiedzią na te zjawiska jest optymalizacja produkcji. Na szczęście przychodzi na ratunek automatyzacja i robotyzacja. Dotychczas automatyzacja kojarzyła się z dedykowanymi maszynami lub był to po prostu robot przemysłowy. Od teraz jednak pojawił się nowy segment łatwej, efektywnej i prostej robotyki jakim są roboty współpracujące. Segment ten rośnie rocznie aż o 23% według Międzynarodowej Federacji Robotyki.

Kiedy optymalizować produkcję?

Decyzję o optymalizacji należy podjąć w kilku przypadkach. Jednym z nich jest obniżenie konkurencyjności i wynikające z niego potrzeba zwiększenia efektywności. Kolejnym powodem do optymalizacji jest potrzeba zwiększenia mocy produkcyjnych. W przypadku takim często niezbędna staje się rozbudowa parku maszynowego i budynków. Przed podjęciem takiej decyzji warto sprawdzić możliwość optymalizacji i zwiększenia wydajności w obecnym układzie produkcyjnym. 

Optymalizacja procesów produkcyjnych

Dynamiczny rozwój technologii, coraz krótsze serie produkcyjne i indywidualizacja produktów powodują, że firmy produkcyjne mają coraz więcej pracy. Wobec tych wyzwań, coraz mniej czasu poświęca się na szczegółową analizę procesów. W celu dokonania analizy procesowej należy dokładnie pomierzyć dane, co pozwala zidentyfikować obszary o potencjale do zwiększenia wydajności. 

Optymalizacja procesu produkcyjnego

Optymalizacja kosztów produkcji przy wykorzystaniu Cobota

Optymalizacja procesów produkcyjnych może polegać na wykorzystaniu robotów współpracujących. Są to łatwe w programowaniu roboty, które można w ciągu kilku minut zaprogramować do wykonywanie kolejnego zadania. Pracują z wysoką powtarzalnością 0,1 mm przez 24/7/365. A co nie mniej istotne, potrafią wykonywać zadania obok człowieka. W przypadku wykrycia kolizji natychmiast się zatrzymają i cofną. Nie trzeba więc stosować drogich i zajmujących dużo miejsca klatek bezpieczeństwa. Dzięki powyższym zaletom coboty są bardzo elastycznym narzędziem automatyzacji każdego rodzaju produkcji. Nigdy optymalizacja produkcji nie była tak łatwa i dostępna jak teraz dzięki robotom współpracującym i rozwiązaniom Przemysłu 4.0. Można ją stosować dla każdej wielkości firmy od dużych międzynarodowych koncernów po małe kilkuosobowe przedsiębiorstwa.

Optymalizacja procesu produkcyjnego - co robotyzować?

Roboty współpracujące doskonale sprawdzają się w następujących aplikacjach: paletyzacja, pakowanie, montaż, obsługa maszyn [wtryskarki, prasy hydrauliczne, prasy krawędziowe, centra CNC, tokarki, frezarki, wykrawarki i inne], obsługa stanowisk przy liniach produkcyjnych, malowanie, spawanie, klejenie, przykręcanie, nitowanie, polerowanie i wiele innych. Wszystko zależy od narzędzia jakie zainstalujemy na końcu robota – a rozwiązań dostępnych dla robotów HCR są setki do wielu aplikacji. Sprawdź koniecznie zastosowania robotów w przemyśle.

Recommended Posts