Jednym z najważniejszych tematów dla przemysłu bez wątpienia jest robotyzacja. Definicja tego terminu może być jednak dość niejasna. Co właściwie oznacza to określenie? Co to jest robotyzacja i jakie zapewnia korzyści? Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na ten temat, a także z podstawową klasyfikacją robotów przemysłowych.
Co to jest robotyzacja?
Zacznijmy od początku: co kryje się pod pojęciem „robotyzacja”? Definicja słownikowa odnosi się do wprowadzenia robotów, manipulatorów oraz urządzeń wspomagających do procesu produkcji. Należy jednak zwrócić uwagę na kluczowy aspekt tego pojęcia, jakim jest brak lub minimalny udział człowieka w pracy takich urządzeń. Termin ten jest blisko związany z automatyzacją produkcji, która również skupia się na eliminacji manualnej pracy. Sama robotyzacja jest jednak pojęciem o węższym znaczeniu: w tym przypadku mowa konkretnie o robotach i manipulatorach, w szczególności przeznaczonych do użycia w przemyśle.
Przeczytaj również:
- Robotyzacja w Polsce – raport i przegląd rynku
- Robotyzacja na świecie – raport
- Ulga na robotyzację – ustawa
Na jakie korzyści można liczyć dzięki robotyzacji i automatyzacji produkcji?
Największą zaletą wdrożenia takich rozwiązań jest zwiększenie wydajności procesów. Odpowiednio zaprogramowany robot może wykonywać zadania ze znacznie większą prędkością niż pracownicy. Do tego dochodzi redukcja błędów i pomyłek, co wynika z wysokiej precyzji komponentów – głównie elektronicznych – w które wyposażone są roboty. W efekcie możliwe jest zmniejszenie zapotrzebowania na manualną realizację powtarzalnych procesów. To z kolei pozwala kadrze skupić się na bardziej odpowiedzialnych zadaniach, a jednocześnie zwiększyć poziom bezpieczeństwa w pracy. Aby jednak móc efektywnie wykorzystać możliwości robotów, warto skupić się na odpowiednim dostosowaniu rozwiązań do specyfiki procesów realizowanych przez firmę. Klasyfikacja robotów przemysłowych może opierać się na różnych czynnikach – najczęstsze z nich to rodzaj napędu, typ konstrukcji oraz docelowe zastosowanie.
Klasyfikacja robotów przemysłowych
Na rynku dostępnych jest wiele różnych robotów przemysłowych, które różnią się pod względem konstrukcji i możliwości. Jedną z kluczowych czynników jest rodzaj napędu – wyróżniamy przede wszystkim roboty z napędem:
- elektrycznym, czyli napędzane prądem;
- hydraulicznym (lub częściej elektrohydraulicznym) – wykorzystujące ruch cieczy do generowania mocy;
- pneumatycznym – oparte na wykorzystaniu sprężonego powietrza.
Rodzaj napędu wpływa przede wszystkim na możliwości zastosowania robota w określonych warunkach, a także na jego prędkość działania. Do tego dochodzi także konstrukcja, która decyduje o tym, jakie ruchy może wykonać robot. Pod tym względem można wymienić:
- roboty kartezjańskie,
- roboty cylindryczne,
- roboty SCARA,
- roboty sferyczne,
- roboty przegubowe (antropomorficzne).
Kolejną interesującą grupą są koboty, czyli roboty współpracujące, wyposażone w funkcje i zabezpieczenia usprawniające bezpośrednią pracę z człowiekiem. Jeśli natomiast chodzi o zastosowanie robotów, podstawowy podział rozróżnia urządzenia do wykorzystania w przemyśle, badaniach oraz nauce.