Co to jest Cobot?

Cobot - czym jest?

Roboty współpracujące – coboty, to sprawdzone od kilku lat rozwiązanie do robotyzacji niemal dowolnych procesów, które są łatwo programowalne, a do tego mogą bezpiecznie pracować z Człowiekiem. 

Łatwość programowania pozwala wdrażać je w miejscach gdzie wymagane są szybkie i elastyczne zmiany wynikające z których serii czy charakteru produkcji.

Więcej na ten temat czytaj tutaj: cobot

Do tego szybki zwrot z inwestycji, powoduje, że stały się bardzo popularne w przemyśle. Niezależnie czy mówimy tu o paletyzacji, spawaniu (zob. roboty spawające), montażu, malowaniu, klejeniu, pakowaniu czy wielu innych operacjach.

Współpraca z Człowiekiem

Genezą powstania cobotów była potrzeba stworzenia robota, który może pracować „ramię w ramię” z Człowiekiem, na co nie pozwalały i nie pozwalają roboty przemysłowe. Zagadnienie współpracy z Człowiekiem osiągnięto przez zaprojektowanie ramienia z łagodnych i bezpiecznych kształtach oraz limitowaną prędkość do wartości bezpiecznych w przypadku wystąpienia kolizji. Nie znaczy to jednak, że roboty współpracujące są wolne. Większość rozwiązań dostępnych na rynku operuje standardowo z bezpiecznymi prędkościami 1-1,5 m/s, co jest prędkością bardzo szybkiego Operatora, który przez 8 godzin pracy nie byłby w stanie utrzymać takiego tempa. Dodatkowo Coboty posiadają szereg funkcji bezpieczeństwa np. limit prędkości, momentu, siły, przyśpieszenia. Do tego wirtualne klatki bezpieczeństwa pozwalające programować płaszczyzny poza które nie może wykonać ruchu. I co najważniejsze coboty posiadają czujniki, które zatrzymują ramię w przypadku wykrycia kolizji. Oczywiście zgodnie z obowiązującymi zasadami, wdrożenie robota współpracującego do pracy wymaga dokonania analizy i oceny ryzyka, która potwierdza, że cały system zrobotyzowany jest bezpieczny.

Zalety robota HCR

Współpraca z Człowiekiem

Perspektywy robotyzacji
Pilot uczenia robota HCR - Teach Pendant

Coboty w większości programuje się za pomocą ekranu dotykowego zabudowane w T/P teach pendant – pilocie uczenia. Większość cobotów posiada intuicyjny graficzny interfejs do programowania i obsługi, który pozwala szybko programować osobom po krótkim przeszkoleniu. Łatwość programowania Cobotów można porównać z obsługą smartfonu, gdzie wybieramy ikony odpowiedzialne za poszczególne działania robota. Do tego możliwość rejestracji ścieżki, pozwala pokazywać co ma wykonywać, a potem wystarczy uruchomić program i cobot będzie odtwarzał nauczonych ruchów. W celu uproszczenia powtarzalnych zadań np. paletyzacji wbudowane są funkcje „pattern” gdzie nie musimy uczyć robota wszystkich referencji przedmiotów na palecie, a jedynie pokazujemy 3 narożniki i wprowadzamy ile jest przedmiotów wzdłuż i wszerz palety. Wszystkie pozycje cobot sam wyliczy, by szybko skonfigurować paletyzację nowego produktu. W cobocie można dodawać własne komunikaty i ekrany proszące o wprowadzenie np. ilości elementów na stosie by cobot wiedział skąd zacząć i kiedy skończyć depaletyzację stosu. Osobne funkcje przeznaczone sa do spawania dzięki czemu można łatwo i szybko ustawiać spawanie zakosami, podając jedynie szerokość zakosowania i częstotliwość. Dzięki intuicyjnego interfejsowi i wielu funkcją automatyzującym programowanie procesów wdrożenie cobota jest szybsze niż robota przemysłowego i może być dokonane przez osoby po krótkim przeszkoleniu.

Koszt cobota

Zalety robota HCR

Koszt wdrożenia cobota nie jest wysoki w porównaniu do tradycyjnych robotów przemysłowych, które wymagają wygrodzenia, solidnych mocowań, długotrwałego programowania i testowania. Dzięki szybkiemu programowaniu najprostsze stanowisko do operacji pick&place lub załadunku i rozładunku maszyny wymaga tylko cobota z chwytakiem, który można zainstalować na istniejącym stole. To powoduje, że zwrot z inwestycji w cobota zaczyna się nawet od 3 miesięcy a średnio nie przekracza 10 miesięcy. W obecnej sytuacji na rynku pracy, braku dostępności pracowników i rosnących wynagrodzeniach to alternatywa na którą decyduje się coraz więcej firm.

Przeczytaj również na temat Cobotów

Nowy Cobot HCR-14

Nowy Cobot HCR-14 Rodzina robotów HCR z Hanwha Robotics rozszerza się o kolejny model HCR-14 o udźwigu 14 kg i zasięgu 1420 mm. Robot ten...

Czytaj więcej
RoboTower

Podajnik RoboTower

Jak wygląda praca z podajnikiem RoboTower? Czy robotyzacja obsługi maszyn CNC wzmacnia konkurencyjność firmy? Zdania są podzielone. Z jednej strony obsługa maszyny CNC to nudna,...

Czytaj więcej
soft gripper onrobot

Chwytak SoftGripper pracuje z HCR – Cobot

Jeden chwytak – wiele możliwości Odkryj nowe możliwości automatyzacji produkcji żywności i napojów, kosmetyków i farmaceutyków dzięki certyfikowanemu miękkiemu chwytakowi SoftGripper Z łatwością manipuluj szeroką...

Czytaj więcej
robotyzacja produkcji a bariery rozwojowe

Coboty przyszłości

Roboty współpracujące Coboty czyli inaczej roboty współpracujące, stają się elementem większości fabryk na całym świecie. To one dzięki swojej łatwości programowania porównywalnej do obsługi smartfona...

Czytaj więcej