Robotyzacja pakowania

Robotyzacja pakowania

Maszyny i roboty do pakowania

Pakowanie od zawsze było monotonnym i pracochłonnym procesem. Od wielu lat stosuje się różnego rodzaju usprawnienia dla automatyzacji pakowania. Jednak to dopiero roboty przemysłowe i coboty zapewniają szeroki wachlarz możliwości w pakowaniu produktów w opakowania zbiorcze i ich późniejszej paletyzacji. Dzięki elastyczności 6-osiowych ramion robotycznych, możemy obsługiwać dowolne rodzaje opakowań jednostkowych i zbiorczych. CoRobotics wspólnie ze swoimi autoryzowanymi Partnerami wykonał wiele aplikacji pakowania. Zachęcam do kontaktu, by wspólnie zobaczyć twój proces pakowania i stworzyć koncepcję jego efektywnej automatyzacji.

Rozkładanie kartonów robotem

Automatyzacja pakowania często zaczyna się od rozkładania kartonów. Od wielu lat znane są maszyny dedykowane do tego celu tzw. kartoniarki. Mają one jednak wiele ograniczeń, chociażby ograniczoną elastyczność dostosowania jednej maszyny do obsługi różnych rodzajów kartonów. W tym miejscu robot do pakowania zapewnia zdecydowanie większe możliwości. Robot może rozkładać kartony o dowolnej wręcz konstrukcji i trwale łączyć z wykorzystaniem taśmy klejącej lub automatycznych systemów klejowych hot-melt. Buduje się apliakcje, gdzie jedno ramię robota potrafi zarówno rozkładać kartony jak również pakować produkty a wszystko to w krótki czasie. 

robotyzacja pakowania
robotyzacja pakowania

Pakowanie do kartonów zbiorczych

Gdy mamy już gotowy sklejony karton, następuje pakowanie dowolnych opakowań jednostkowych. Możemy pobierać produkty jednostkowe po jednej sztuce, lub jeżeli linia produkcyjna dostarcza nam w opakowania w bardzo krótkim cyklu, dokonujemy grupowania i pakujemy je całymi warstwami. Pomiędzy warstwami możemy stosować przekładki chroniące powierzchnie opakowań na poszczególnych warstwach.  Nie ma ty znaczenia czy mówimy o kartonikach, czy torebkach foliowych z materiałami sypkimi. Przy zastosowaniu dowolnego chwytaka jesteśmy w stanie spakować niemal każdy produkt.

Po zapakowaniu kartony robot lub system rolek dokonuje zamknięcia kartonu przez zaklejenie. Często instalujemy etykieciarkę, która automatycznie umieszczę etykietę na kartonie, zapewniając identyfikację zapakowanych produktów.

Końcową częścią procesu pakowania jest proces paletyzacji. Robot umieszcza kartony zbiorcze na palecie. Obsługiwać możemy dowolne rodzaje palet a do tego nawet kilka miejsc paletowych, co pozwala jedną linią pakować naprzemiennie różne produkty. W paletyzacji przy pomocy intuicyjnego, dedykowanego oprogramowania możemy programować schematy paletyzacji dl każdej warstwy czy zaznaczyć opcję używania przekładek.

Jak robotyzować pakowanie?

Robotyzacja pakowania wymaga doświadczenia, by dobrać optymalne rozwiązania, które przez wiele lat będą niezawodnie służyć a do tego zapewnią możliwość elastycznej zmiany do pojawiających się zmian na produkcji. Nasze bogate doświadczenia przy pakowaniu pochodzące z różnych branż i zakładów, pozwalają na przygotowanie koncepcji uwzględniającej wszystkie kluczowe wymagania procesu pakowania. Dostarczane przez nas rozwiązania pakowania produktów zapewniają szybką stopę zwrotu, która w większości projektów zamyka się w okresie od 6 do 22 miesięcy. Dzięki robotyzacji pakowania, dotychczasowych operatorów możemy skierować do prac o większej wartości dodanej.