Kartoniarka czy robot do rozkładania kartonów?

Robot do rozkładania kartonów to więcej niż kartoniarka

Rozkładanie i klejenie kartonów to żmudna praca o małej wartości dodanej. Dlatego w przeszłości wymyślono kartoniarki. Jednak koszt kartoniarki dla różnych wielkości kartonów jest znaczny a do tego jej przezbrojenie zajmuje dużo czasu i wymaga precyzji. 

Aż do teraz, gdy dostępne są zrobotyzowane stanowiska do rozkładania kartonów. Można je wykonać zarówno w oparciu o coboty HCR lub roboty przemysłowe firmy NACHI. Stanowisko takie posiada jeden lub dwa podajniki kartonów – w każdym mogą być różne formaty, gdyż niezależnie od rozmiaru bazowane są grawitacyjnie do narożnika. To pozwala na szybkie zmiany produktów i opakowań w obrębie tej samej linii produkcyjnej. Dla robota rozmiar kartonu niesie za sobą jedną różnicę – punkt pobrania, czyli środek ścianki bocznej kartonu. A ten parametr możemy łatwo wprowadzić dla wielu różnych wariantów, reszta dzieje się automatycznie. Sam zobacz filmy na których możesz zobaczyć cobota HCR, który rozkłada kartony oraz robota NACHI, który rozkłada a dodatkowo pakuje produkty do kartonów. 

paletyzacja robotem

Jak zrobotyzować rozkładanie kartonów robotem?

Wdrożenie jest stosunkowo proste. Możemy zakupić gotowe, sprawdzone stanowisko zarówno na robocie współpracującym HCR lub na robocie przemysłowych NACHI. Wystarczy je ustawić przy linii produkcyjnej i wprowadzić rozmiar kartonów jakie ma składać. W tym momencie nie pozostaje nic więcej, niż wcisnąć przycisk START. Robot zrobi resztę w pełni automatycznie a Operator będzie musiał uzupełniać zasobniki w kartony do złożenia i taśmę klejącą, gdy będzie na niskim poziomie. 

Oczywiście zmiana kartonów to wybranie nowego formatu i napełnienie podajnika właściwymi kartonami. Można to również zautomatyzować lub podłączyć stanowisko do innych urządzeń, które będą samodzielnie wybierać jaki rodzaj kartonów ma być dostarczany. A zabudować można nawet 6 podajników, każdy na inny format kartonów, by wszystko działało sprawnie bez konieczności obsługi przez Operatora. 

Funkcjonalność robota do składania kartonów

  • Dowolny format kartonu mieszczący się w zasięgu ramienia robota lub cobota
  • Łatwe programowania punktu pobrania poprzez wodzenie za ramię cobota, wprowadzenie rozmiaru lub współrzędnych środka kartonu
  • Możliwość obsługi 1, 2, 3, 4, 5 lub 6 podajników kartonów jednocześnie
  • Sygnalizacja przepełnienia linii z gotowymi kartonami
  • Sygnalizacja braku kartonów w podajniku
  • Czujnik zbliżeniowy do detekcji ilości kartonów po napełnieniu podajnik -a/-ów 
  • Sygnalizacja rezerwy taśmy klejącej
  • Klejenie kartonów taśmą klejącą lub systemem klejowym hot-melt
  • Kompaktowe wymiary oszczędzające miejsce potrzebne do pracy
  • Możliwość integracji z dowolną linią produkcyjną i transporterami taśmowymi / rolkowymi lub odkładanie w konkretne miejsce robotem
  • Opcjonalnie etykietowanie kartonów dowolnymi etykietami z zabudowanej na stanowisku etykieciarki

Przykładowe realizacje

Rozkładanie i pakowanie kartonów robotem przemysłowym NACHI

Rozkładanie kartonów robotem współpracującym - cobotem HCR