Czy warto zainwestować w CNC?

Inwestycja w maszyny CNC

Maszyny CNC to dziś podstawowe narzędzie przy obróbce różnorodnych materiałów. Pozwalają na precyzyjne, powtarzalne produkowanie elementów według wprowadzonego wzoru. Często jednak okazuje się, że inwestycja w maszynę CNC to nie wszystko. Należy pamiętać, że maszyna jedynie wykonuje operacje obróbki. A należy ją jeszcze załadować i rozładować, co wymaga obecności Operatora. Obecnie jesteśmy świadkami nasilającego się ogólnoświatowego trendu polegającego na starzeniu się Społeczeństw. Ludzi w wieku produkcyjnym będzie jedynie ubywać – takie są twarde statystyki. Wracając jednak do maszyn CNC i biorąc pod uwagę opisane powyżej zjawisko, musimy stwierdzić, że ich obsługa będzie coraz droższa. A wyższe koszty pracy będą osłabiać konkurencyjność przedsiębiorstw. Istnieje jednak rozwiązanie tej sytuacji z którego korzysta coraz więcej firm. To robotyzacja.

EMO 2019 HANNOVER

Robotyzacja obsługi maszyn CNC

Główną operacją przy maszynach CNC poza wprowadzeniem programu obróbki są załadunek i rozładunek. Czasem spotykamy również kontrolne pomiary wymiarów. Okazuje się, że operacje to można stosunkowo łatwo zrobotyzować. Stosuje się do tego celu roboty do obsługi maszyn CNC. To łatwe w programowaniu i precyzyjne roboty współpracujące HCR dla których są gotowe akcesoria pozwalające efektywnie w ciągu kilku godzin zrobotyzować obsługę maszyny.

Sam proces robotyzacji do dobór odpowiedniego stołu na detale. Do stołu takiego przymocowany jest robot, który operuje pomiędzy maszyną CNC a stołem z detalami. Stoły te występują w następujących  wersjach:

  • ze stacjonarnym blatem na którym układamy detale do obróbki
  • z blatem na wózku, co pozwala na szybkie uzupełnianie elementów
  • z szufladami na wózku, co pozwala na szybkie uzupełnianie elementów a kilka szuflad zapewnia bufor na kilka godzin pracy.

Stół wybieramy w zależności od długości serii jakie wytwarzamy na maszynie CNC. Przy doborze stołu warto zwrócić uwagę, by zapewniał wystarczający bufor ilościowy i czasowy w przypadku pracy robota w godzinach nocnych. Kolejnym elementem jest dobór odpowiedniego chwytaka. Chwytak dobieramy zależnie od wymiarów i kształtów elementów. Warto zwrócić uwagę, że przy maszynach CNC rekomendujemy chwytaki podwójne, które pozwalają jedną częścią odebrać obrobiony detal a drugą częścią załadować materiał do obróbki bez konieczności wykonywania dodatkowych ruchów ramieniem robota. To znacząco skraca czas cyklu. Na sam koniec pozostaje podłączyć sterowanie maszyny z robotem i zaprogramować robota – co jest niezwykle prostym i szybkim zadaniem.

Jak robotyzować obsługę maszyn CNC ?

Przy robotyzacji obsługi maszyn podstawowym kryterium jest charakter produkcji na który składają się czas cyklu, długość serii. Pod tym kątem dobieramy komponenty w postaci robota, stołu i chwytaka z gotowego katalogu akcesoriów do robotów HCR. Potem zostaje tylko podłączenie i zaprogramowanie zestawu. W CoRobotics służymy doradztwem w zakresie optymalnego doboru urządzeń i strategii robotyzacji. Zachęcamy do kontaktu. 

HCR - FANUC ROBODRILL - CoRobotics - HANWHA