Warsaw Motor Show

polerowanie robotem

Już dziś zaczyna się największe wydarzenie motoryzacyjne w tej części Europy – Warsaw Motor Show w Ptak Warsaw Expo. Będzie wiele nowości, szczególnie w zakresie elektromobilności i… robotyzacji, która wkracza do serwisów samochodowych.

Obszar robotyzacji będzie reprezentowany przez EasyPolisher – zrobotyzowane urządzenie do polerowania karoserii samochodowych. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że to łatwy w programowaniu robot – wystarczy pokazać punkty graniczne gdzie ma polerować prowadząc go za ramię i nacisnąć start. Nie ma nic prostszego! A jeżeli okaże się, że trzeba zrobić poprawki? Nie ma problemu – zaznaczamy markerem miejsca do ponownego polerowania a system wizyjny opracowany specjalnie dla tych aplikacji zidentyfikuje je a robot dokona poprawek.

EasyPolisher może być łatwo przemieszczany na mobilnej podstawie wokół samochodu jak również pomiędzy różnymi stanowiskami.

Rozwiązanie to nie powstałoby gdyby nie innowacyjne narzędzia do polerowania firmy Dynabrade Inc., czujniki siły SCHUNK GmbH & Co. KG, dzięki którym robot czuje precyzyjniej niż człowiek i dostosowuje docisk narzędzia do płaszczyzny i kształtu. A najważniejsze to inspiracja ze strony naszego partnera w obszarze lakiernictwa – Krzysztof Iwanicki i Hannex Industrial Painting, firma która lakieruje dla wielkich koncernów z branży Automotive i AGD/RTV. Wsparcie w zakresie zaawansowanej wizji zapewnia Wojciech Legierski, który przygotował dla EasyPolisher cyfrowe inteligentne oczy. Chciałbym też podziękować kolegom z CoRobotics zaangażowanym w projekt: Olaf Parasiewicz, Bartłomiej Kamiński, Mikołaj Janus – bez Was nie powstałby Easy Polisher.

A na koniec pozostaje mi zaprosić Was do obejrzenia przy pracy na stoisku Dynabrade. Tym razem polerujemy VW Golf+ w kolorze czarnym.

polerowanie robotem automotive