Robotyzacja
Czasem spotykam się z opiniami, że robotyzacja jest kosztowna. To mit, który powoduje, że wiele firm zwleka z decyzją o robotyzacji. W pewnym momencie okazuje się jednak, że brak robotyzacji powoduje utratę konkurencyjności i jest już za późno na wdrażanie robotów.
Co się składa na koszt robota przemysłowego?
Co się składa na koszt robota przemysłowego? Po pierwsze koszt samego robota, ale to nie wszystko. Należy do tego dodać koszt fundamentu, wygrodzenia i narzędzi tj. chwytaki, czujniki, systemy wizyjne. Do tego instalacja, programowanie, testy i certyfikacja bezpieczeństwa z nadaniem znaku CE dla stanowiska zrobotyzowanego. Tak sprawy wyglądają w przypadku robotów przemysłowych. Obecnie dynamicznie zdobywają rynek roboty współpracujące tzw. Coboty, które pozwalają na szybkie wdrożenie dostępne ekonomicznie dla każdej wielkości firmy. Roboty współpracujące mogę pracować bezpiecznie obok Człowieka, przez co nie wymaga się budowy specjalistycznych fundamentów czy ogrodzeń bezpieczeństwa. To zdecydowanie obniża koszty inwestycji. Na koszt składa się również programowanie. W przypadku Cobotów, programowanie jest łatwe i szybkie w oparciu o pokazywanie punktów i wybór ikon graficznych – podobnie jak w smartfonie.
Wnioski
Dzięki powyższym zaletom koszt robotyzacji stanowiska pracy z wykorzystaniem robota współpracującego zaczyna się już od dwudziestokrotności średniej pensji. Jeżeli firma pracuje na 3 zmiany to łatwo policzyć, że robot zwraca się już po około 6 miesiącach. Trudno o lepszą inwestycję zwłaszcza w czasach niedoborów Pracowników.