Wywiad z Woo Sok Chang – VP of HANWHA Precision Machinery o robotach współpracujących

Hanwha Cobots sięgają robotyki

Seria robotów Hanwha Precision Machinery HCR, czyli Coboty, weszła na rynek dopiero w 2017 roku, ale szybko zdobyła liczne uznanie i zdobyła udział w rynku w rekordowym czasie. Ich designerski, elegancki wygląd i wszechstronność przyciągnęły uwagę dystrybutorów i klientów na całym świecie. Posłuchaj wywiadu z Wiceprezesem Hanwha Precision Machinery Panem Woo Sok Chang, który kieruje działem robotyki firmy, o pracy, którą wykonuje on i jego oddział.

Wywiad z Prezesem HANWHA Robotics

Woo Sok Chang, wiceprezes firmy Hanwha Precision Machinery, dumnie stoi obok robota współpracującego z HCR-3, który wykonuje precyzyjną demonstrację śledzenia ruchów.

Czy mógłby Pan krótko omówić koncepcję robotów współpracujących? 

Coboty są zaprojektowane tak, aby pomagać ludziom w zadaniach przemysłowych. Są przeznaczone do obsługi powtarzalnych czynności, które wymagają precyzji i powtarzalności. To, co robi HCR, to uwolnienie ludzi od wykonywania prostych zadań i skierowanie do pracy wymagającej większej ludzkiej intuicji i elastyczności. W Hanwha Precision Machinery mamy obecnie trzy typy robotów współpracujących, które mogą obsługiwać odpowiednio trzy, pięć i 12 kilogramów wagi. Są kompaktowe, łatwe w przenoszeniu i mogą obsługiwać różnorodne zadania, dzięki czemu są idealne dla małych i średnich producentów, którzy potrzebują wszechstronnych zasobów w swoim miejscu pracy. 

Jak Hanwha wkroczyła na rynek robotyki? 

Grupa Hanwha zaczęła poszukiwać robotyki, gdy firma dyskutowała, jak najlepiej zająć się czwartą rewolucją przemysłową. Postanowiliśmy zwrócić szczególną uwagę na roboty współpracujące i stworzyliśmy serię HCR w zeszłym roku jako pierwsze w historii Coboty zostały wyprodukowane w Korei. Hanwha Group ma zróżnicowany zakres działalności, który obejmuje m.in. energetykę, urządzenia przemysłowe i sektory kamer przemysłowych. Jako lider rynku w tych dziedzinach, Hanwha posiadał już rozległą wiedzę w takich dziedzinach, jak maszyny precyzyjne, technologia kontroli ruchu, oprogramowanie do rozpoznawania obrazów i autonomiczna nawigacja. Wszystko to ma kluczowe znaczenie dla robotyki. Zebraliśmy ten wyjątkowy zbiór wiedzy, doświadczenia i technologii, aby rozwinąć nasz dział robotyki i wprowadzić na rynek produkty takie jak seria HCR. Szybko osiągnęliśmy sukces, ponieważ udało nam się pozyskać ludzi z niesamowitym doświadczeniem w dziedzinie robotyki i rozwoju oprogramowania, które przyczyniły się do rozwoju produktu.

Wywiad z Prezesem HANWHA Robotics

W 2018 r. HCR-5 stał się pierwszym robotem, który został zbudowany lokalnie w Singapurze poprzez joint venture pomiędzy Hanwha i grupą PBA

Jakie są zalety posiadania Cobotów w przemyśle? 

Tradycyjny robot przemysłowy ma bardzo ograniczone możliwości. Czy chcesz przenieść obiekt? Będziesz musiał napisać program komputerowy, aby mógł wykonać to jedno zadanie. Czy chcesz przenieść coś innego, na przykład śrubę? Będziesz musiał napisać kolejny program, aby robot mógł to zrobić. Czy chcesz przenieść to gdzieś indziej? Musisz zamknąć linię produkcyjną i wnieść ciężki sprzęt. To wszystko wymaga dużo czasu i pieniędzy. Seria robotów współpracujących HCR usuwa niemal wszystkie te problemy. Zajmuje mniej niż jeden dzień, aby ktoś mógł opanować pełne i zaawansowane działanie HCR Cobots ze względu na przyjazny interfejs użytkownika do wykonywania różnorodnych zadań. Konfigurowanie lub zmienianie jego pracy jest tak proste, jak klikanie ikon w żądanej kolejności. 

Co mówią Twoi klienci? 

Nasi klienci są zdecydowanie pozytywnie nastawieni do serii HCR. Tym, co naprawdę wyróżnia naszą serię HCR spośród innych Cobotów na rynku, jest to, że można uruchomić dwa Coboty z pojedynczej jednostki kontrolnej. Mogą zaoszczędzić do 10% kosztów operacyjnych w porównaniu do użycia dwóch Cobotów od konkurenta. To, w połączeniu z łatwością użytkowania serii HCR, pozwala naszym klientom zwiększyć wydajność. Nasi klienci również uwielbiają wygląd HCR Cobots – są ergonomicznie zaprojektowane i piękne. Maszyny przemysłowe zazwyczaj mają wystające części, które mogą zaczepiać lub wpadać na inne rzeczy. Seria HCR nie naraża nas na takie niebezpieczeństwo. Zaprojektowaliśmy HCR, aby miał gładkie linie i krzywe.

Wywiad z Prezesem HANWHA Robotics

HCR zdobył nagrodę za wzornictwo od iF WORLD DESIGN w 2017 

Wzornictwo przemysłowe to nie tylko bezpieczeństwo fizyczne. Ludzie muszą również czuć się komfortowo przy pracy z Cobotami, więc nasze HCR mają wyglądać przyjaźnie i nie zagrażać. Kiedy ludzie patrzą na jednego, czują się bezpiecznie.

I mają rację, aby czuć się bezpiecznie. Automatyczna funkcja wykrywania kolizji HCR natychmiast zatrzyma je, jeśli wykryją kolizję. Jest to szczególnie ważne dla większości naszych klientów, którzy są małymi i średnimi przedsiębiorstwami produkcyjnymi ze stosunkowo małymi obiektami.

Jak przyszłość czeka roboty współpracujące?

Pracujemy nad znalezieniem sposobów na integrację AI, Big Data i IoT w naszych produktach oraz w jaki sposób te zaktualizowane produkty mogą być następnie wykorzystywane w prawdziwym świecie. Jedną z niezwykłych rzeczy związanych z byciem częścią Hanwha Group jest to, że mamy siostrzane firmy specjalizujące się w różnych dziedzinach.

Rozmawiamy z nimi, aby dowiedzieć się, w jaki sposób można zastosować Coboty w ich pracy i staramy się zebrać wszystkie opinie i oczekiwania. Nasze Coboty mogą być używane w fabrykach obrabiarek Hanwha i zakładach chemicznych, pozwalając im na stosowanie rozproszonych technik wytwarzania, a nawet na ciągłą produkcję. Dostarczą one rzeczywistych przypadków i pokażą, co potrafi seria HCR i przyciągając jeszcze więcej klientów.

Jak rozwinie się technologia?

Ostatecznym celem jest rozwinięcie sztucznej inteligencji do punktu, w którym maszyny mogą stać się niemal całkowicie autonomiczne. Pracujemy nad tym, aby Coboty były tak łatwe, jak to tylko możliwe, aby działały w każdych warunkach.

Roboty przemysłowe istnieją od ponad 60 lat, ale ich zastosowanie było bardzo ograniczone z powodów, o których pisałem wcześniej. Dopiero w ciągu ostatnich dwóch i pół roku AI i technologia głębokiego uczenia się mogły zostać zintegrowane z systemami operacyjnymi robotów.

Z tego powodu niedługo zobaczymy fundamentalne zmiany w branży robotyki. Kiedyś myślałem w cyklach pięcioletnich lub dziesięcioletnich, ale teraz jest już zbyt wolno. Wydarzenia, które wcześniej wydawały się być kilka lat później, mają miejsce właśnie teraz.

Jakie jest obecnie zapotrzebowanie rynku na roboty współpracujące?

W ciągu najbliższych kilku lat zobaczymy dużą zmianę paradygmatu w robotyce. Pomyśl o tym jak o zmianie z telefonów z funkcjami na smartfony. Idziemy od urządzeń, które mają zrobić kilka rzeczy na urządzeniach, które wykonają prawie wszystko.

Coboty są wciąż na bardzo wczesnym etapie, a rynek jest bardzo niszowy, ale istnieje potencjał na ogromne możliwości w przyszłości. Obecnie widzimy duże zainteresowanie i możliwości rozwoju w Europie i Azji Południowo-Wschodniej.

W krótkim okresie nasz dział robotyki zamierza podwoić swój udział w rynku każdego roku. W perspektywie średnioterminowej naszym celem jest stać się światowym liderem w rozwoju Cobotów. Czwarta rewolucja przemysłowa pozwoli nam dostrzec trendy technologiczne prowadzące do większej automatyzacji i inteligentnych fabryk.

Hanwha planuje przejście z wiodącego rynku koreańskiego na wiodący światowy rynek robotyki.

 

Żródło: HANWHA, 19.7.2018