Dzisiejsze czasy charakteryzują się coraz większymi wahaniami popytu spowodowanymi skróceniem cyklu życia produktów i ich personalizacji dla określonych Odbiorców. Wymaga to skalowania produkcji i jej dostosowywania z dwóch do trzech a nawet czterech zmian przy pracy w weekendy. Obserwując zjawiska na rynku pracy, widzimy, że często jest to trudna a nawet niemożliwe. Istotną rolę przy potrzebie skalowania produkcji i krótkich lub średnich seriach zapewnia automatyzacja i robotyzacja.
Coraz bardziej popularne stają się roboty współpracujące. Wielu Producentów już docenia ich zalety, dzięki czemu mogą elastycznie reagować na zmiany w popycie dotyczące swoich produktów. Według wielu prognoz oraz obserwacji dynamiki wdrożeń robotów współpracujących, przyszłość rysuje się niezwykle optymistycznie.
Co jednak sprawia, że roboty są współpracujące?
Nie wszystkie roboty, które są nazywane współpracującymi, rzeczywiście nadają się do interakcji z ludźmi. Przy wyborze odpowiedniego cobota należy zwrócić uwagę na doskonałą interakcję między człowiekiem a robotem – łatwość programowania i rozbudowane funkcje bezpieczeństwa. W zakładzie produkcyjnym robot może wykonywać dowolne czynności w oparciu o ramię. Dodatkowo możemy wyposażyć go w czujniki siły i systemy wizyjne, dzięki czemu widzi i czuje wykonywane zadania. Robot współpracujący może paletyzować, pakować, montować, testować urządzenia i płytki PCB, kontrolować jakość na podstawie bodźców siły i wizji, przykręcać, obsługiwać maszyny [CNC, wtryskarki, prasy i wiele, wiele innych]. Coboty potrafią również malować, spawać, gradować, polerować, kleić – wystarczy zamontować odpowiednie wyposażenie na końcu ramienia.
Film pokazuje, jak może wyglądać współpraca między robotami współpracującymi a ludźmi. Żadne ogrodzenie ochronne nie jest konieczne do ochrony współpracującego robota przed jego ludzkim kolegą. To sprawia, że coboty jak HCR są potężnym i efektywnym narzędziem dla producentów każdej wielkości. Mogą być stosowane do wielu różnych zadań na każdym etapie obróbki maszynowej lub linii produkcyjnej. Potencjalne ryzyko uszkodzenia jest eliminowane przez opcjonalne czujniki siły umożliwiające kontrolowane i bezpieczne przemieszczanie części. HCR można wyposażyć w system wizyjny, który kontroluje element po obróbce na maszynie CNC – w przypadku wykrycia niezgodności ze wzorcem, robot zatrzyma proces i zawiadomi obsługę, by nie produkować wadliwych części np. w wyniku uszkodzenia frezu w maszynie.
Według ekspertów branżowych, rosnące wykorzystanie robotów współpracujących, będzie coraz powszechniejsze wobec powszechnych trendów: rosnących wynagrodzeń i malejącej dostępności siły roboczej. Nic dziwnego, że rozwój technologiczny i związana z nim wartość dodana, jaką oferują roboty współpracujące pod względem efektywności kosztowej, poprawy jakości, zwrotu z inwestycji i separacji pracowników od niebezpiecznych lub monotonnych czynności mówią same za siebie.