Roboty przemysłowe a coboty
W codziennej pracy często spotykam się z pytaniami czym różnią się coboty [roboty współpracujące] od robotów przemysłowych? Pytanie jest jak najbardziej uzasadnione. W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z podobnym ramieniem robotycznym. Okazuje się jednak, że jest kilka istotnych kwestii, które powoduje, że pomiędzy cobotami a robotami przemysłowymi jest duża różnica. W dalszej części opiszę główne różnice pomiędzy robotami współpracującymi a cobotami.
Czy się różnią coboty od robotów przemysłowych
Roboty przemysłowe pojawiły się już w latach 60, głownie w branży automotive. Z racji swoich znacznych rozmiarów i dużej wagi, wymagają montażu na fundamentach i pełnego wygrodzenia od ludzi a w efekcie zajmują znaczne powierzchnie w fabrykach. Ich programowanie wymaga specjalistycznych umiejętności i doświadczenia. Warto jednak odnotować, że dobrze sprawdzają się w seriach produkcyjnych trwających kilkanaście miesięcy lub kilka lat. Od kilku lat, pojawił się nowy rodzaj robotów – Coboty czyli roboty współpracujące od angielskiego słowa „collaborative robots”. Ich powstanie spowodowane jest dużym zapotrzebowaniem na automatyzację czynności wykonywanych dotychczas przez ludzi zwłaszcza w krótkich i średnich seriach produkcyjnych. Coboty różnią się kilkoma elementami. Po pierwsze mogą bezpieczne pracować obok ludzi dzięki wbudowanym funkcją bezpieczeństwa i ograniczonej prędkości. W przypadku kolizji z człowiekiem robot sam się zatrzyma i stanie się bezwładny na kilka chwil dzięki czemu nie dojdzie do zakleszczenia. Po drugie są lekkie i mogą pracować na mobilnych podstawach pozwalających je swobodnie przemieszczać pomiędzy stanowiskami pracy. Po trzecie są łatwe w programowaniu. Ich programowanie porównywalna jest z obsługą smartfonu – wystarczy wybrać odpowiednie ikony graficzne ruchu lub chwycenia chwytakiem i umieścić je on osi czasu wpisujące parametry danej operacji. Można pokazać punktu lub ścieżkę ruchu prowadząc robota za ramię w trybie uczenia. To pozwala programować robota już po kilkudziesięciu minutach szkolenia. Mając na uwadze właściwości robotów przemysłowych, Coboty ze swoją elastycznością, szybkim programowaniem i bezpieczną pracą z ludźmi, pozwalają na prace przy krótkich i średnich seriach produkcyjnych. A co nie mniej ważne może je programować każdy, więc stały się łatwo dostępnym rozwiązaniem nie tylko dla dużych przedsiębiorstw ale również dla tych małych i średnich. W efekcie zapewniają stopę zwrotu z inwestycji na poziomie kilku miesięcy umożliwiając obsługę czynności takich jak: paletyzacja, montaż, pakowanie, spawanie, obsługa maszyn cnc/pras/wtryskarek, polerowanie, malowanie, klejenie, nitowanie, przykręcanie, naklejanie i wielu innych.
Podstawowe dane
Żeby w pełni zrozumieć jakie są właściwości robotów przemysłowych i cobotów, warto zapoznać się z poniższa tabelą pokazującą istotne różnice w ich funkcjonalności.