Podajniki wibracyjne stanowią nieodłączny element wyposażenia wielu zakładów przemysłowych. W podajnikach Asyril, dzięki wibracjom akustycznym, nie występuje zużycie elementów mechanicznych, co ogranicza potrzebę serwisu czy regeneracji. Zawsze jednak należy pamiętać o odpowiednich czynnościach konserwacyjnych – oto najważniejsze informacje na ten temat.
Podajnik wibracyjny – urządzenia łączące funkcjonalność z wytrzymałością
Rozwiązania takie jak podajniki wibracyjne są aktualnie wykorzystywane w wielu branżach, gdzie mogą służyć do różnych celów. Ich podstawowe zastosowanie skupia się na transporcie materiałów sypkich oraz odbieraniu i pozycjonowaniu produktu. Tego typu czynności mogą być wykonywane z użyciem wibracji akustycznych (tak jest w przypadku podajników Asyril). Warto zwrócić uwagę na tę kwestię: to właśnie dzięki temu takie urządzenia są bardzo odporne na zużycie. Mimo tego niekiedy potrzebne będzie przeprowadzenie pewnych działań związanych z konserwacją, które pozwolą zachować pełną wydajność i sprawność. Podajniki często stanowią kluczowy komponent linii produkcyjnej, przez co zadbanie o ich poprawne działanie jest niezwykle istotne.
Jak wygląda konserwacja podajników wibracyjnych i jak ją przeprowadzić?
Najważniejszą informacją w zakresie konserwacji podajników zawsze powinny być wytyczne od producenta, które mogą w pewnym stopniu różnić się pomiędzy firmami oraz rodzajami urządzeń. Najczęściej jednak proces ten przebiega dość podobnie. Czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w określonych odstępach czasowych lub po przejściu przez wskazaną liczbę cykli pracy urządzenia. Na przykładzie podajników wibracyjnych firmy Asyril wygląda to następująco:
- wzrokowe sprawdzenie i wyczyszczenie platformy podajnika – co tydzień;
- wymiana przegubów kulowych – co 2 lata lub po 4 000 godz. wibracji;
- wymiana mechanizmu sterującego – po 20 tys. cykli.
W trakcie wykonywania działań serwisowych należy zawsze korzystać z części zamiennych od producenta lub sprawdzonych zamienników, które są zgodne ze specyfikacją urządzenia. Dodatkowo przed przystąpieniem do takich czynności należy odłączyć podajnik od zasilania.
Podajniki wibracyjne – regeneracja
Gdy obecnie wykorzystywane urządzenie zaczyna wykazywać oznaki zużycia, warto postawić na regenerację. To czynność, która polega na odbudowie poszczególnych elementów zgodnie ze specyfikacją od producenta. Można ją przeprowadzić na różne sposoby. Jeśli jest to możliwe, w podajniku umieszcza się używane, lecz odnowione komponenty, a jeśli nie – nowe produkty. Takie działania mają na celu przywrócenie części urządzenia do poprzedniego stanu funkcjonalności. Odpowiednie podejście do konserwacji oraz regeneracji jest istotne w każdym zakładzie przemysłowym, który korzysta z takich urządzeń. Utrzymanie maszyny w dobrym stanie zapewnia maksymalną wydajność – to z kolei przekłada się na większą efektywność procesów oraz oszczędności związane ze sprawniejszą eksploatacją.