Ramię robota przemysłowego – jakie wybrać? Ranking modeli 2023

W dużych przedsiębiorstwach przemysłowych coraz częściej można się spotkać z innowacyjnymi technologiami, które pozwalają na usprawnienie różnych procesów. To także sposób, by odciążyć pracowników od powtarzalnych, niebezpiecznych zadań. Jednym z takich rozwiązań są różnego rodzaju roboty – kluczowym elementem wielu urządzeń tego typu jest ramię robota przemysłowego. Jak wybrać odpowiedni model?

Czym jest ramię robota przemysłowego?

Ramię robota przemysłowego to jeden z najważniejszych elementów manipulatora, od którego w głównej mierze zależy jego funkcjonalność i możliwości. Dzięki obecności ramienia urządzenie ma możliwość automatycznego działania w pewnym obszarze, zachowując swobodę ruchów względem kilku osi. Ramię robota może z powodzeniem wykonywać czynności powtarzalne – zarówno te podstawowe, jak i najbardziej skomplikowane i wymagające. Operator robota ma możliwość modyfikacji trybu, szybkości i zakresu działania ramienia względem aktualnych potrzeb procesu, zachowując tę samą strukturę mechaniczną.

Ramię robota przemysłowego – cena

Podczas wyboru manipulatora do zakładu przemysłowego warto zwrócić uwagę na budowę kluczowego elementu, jakim jest ramię robota przemysłowego. Cena maszyny może się znacznie różnić w zależności od tego, w jaki rodzaj ramienia jest wyposażona oraz jakie są możliwości tej części. Przed zakupem należy przeanalizować parametry takie jak zasięg i udźwig, jak również liczbę osi, w których może poruszać się ramię. Co do zasady, większy zasięg i udźwig wiążą się z wyższą ceną. Jest to związane ze znacznie bardziej skomplikowaną budową, która musi być w pełni przystosowana do pracy z bardzo dużymi obciążeniami.

SCARA
Robot SCARA

Ramię robota przemysłowego – rodzaje

Na rynku znaleźć można wiele modeli ramion robotów przemysłowych. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na sam rodzaj tego komponentu – do najpopularniejszych rozwiązań należą ramiona przegubowe, kartezjańskie, cylindryczne, SCARA, Delta i sferyczne.

Ramiona przegubowe są wyposażone w specjalne przeguby obrotowe. Podstawowe modele są wyposażone w dwa przeguby, z kolei najbardziej zaawansowane konstrukcje mogą mieć ich nawet więcej niż 10. Co istotne, każda oś daje manipulatorowi dodatkowy stopień swobody, co zwiększa możliwości precyzyjnego wykonywania różnych procesów.

Ramię kartezjańskie korzysta z kolei w trzy stawy liniowe, rozmieszczone zgodnie z kartezjańskim układem współrzędnych. Oznacza to, że każdy z nich odpowiada za konkretny wymiar poruszania się ramienia – szerokość, długość i wysokość.

Cechą charakterystyczną ramion cylindrycznych jest poruszanie się w cylindrycznej przestrzeni roboczej. Kluczowe elementy takiej konstrukcji to:

  • co najmniej jeden przegub obrotowy, który daje im możliwość ruchu obrotowego,
  • co najmniej jeden przegub pryzmatyczny, który odpowiada za łączenie poszczególnych ogniw.

Ramiona typu SCARA również mają cylindryczną konstrukcję, jednak są wyposażone w dwa równoległe przeguby, których zadaniem jest zapewnienie zgodności w jednej z płaszczyzn. Budowa ramion Delta prezentuje się natomiast zupełnie inaczej – charakterystyczną cechą są równoległoboki połączone ze sobą wspólną podstawą. Ostatnim rodzajem są ramiona sferyczne, połączone z podstawą z użyciem przegubu skrętnego, dwóch przegubów obrotowych i przegubu liniowego. Taka konstrukcja jest odpowiednia do pracy w biegunowym układzie współrzędnych – ramię działa w sferycznej przestrzeni roboczej.

Ramię robota przemysłowego – ranking polecanych rozwiązań

Dostępność ramion robotów przemysłowych z roku na rok jest coraz większa. Wielu przedsiębiorców coraz chętniej sięga po nowe rozwiązania, sprawdzając ich potencjał i możliwości wykorzystania na wiele różnych sposobów. Przed zakupem warto zapoznać się z polecanymi propozycjami od zaufanych producentów. Oto trzy z naszych rekomendacji, które sprawdzą się w wielu zakładach przemysłowych.

Hanwha HCR-3A
Hanwha HCR-3A

1.    Ramię do Hanwha HCR-3A

Na pierwszym miejscu znajduje się Hanwha HCR-3A – to właściwie kompletny robot, którego głównym elementem jest ramię. Jego udźwig wynosi 3 kg, z kolei zasięg to 630 mm. Model ten świetnie sprawdzi się w zadaniach takich jak przenoszenie i montaż lekkich detali na małych przestrzeniach. Ramię Hanwha HCR-3A to najlepszy wybór, jeśli chodzi o efektywne realizowanie operacji typu pick&place, a także obsługę różnych procesów laboratoryjnych.

2.    Nachi MZ01

NACHI MZ01
NACHI MZ01

Kolejna propozycja, którą warto się zainteresować w 2023 roku, to 6-osiowe ramię NACHI MZ01 o udźwigu 1 kg i zasięgu 350 mm. Należy podkreślić niewielki rozmiar i masę, która wynosi ok. 10 kg. Prezentowane ramię zapewnia powtarzalność operacji z powtarzalnością 0,02 mm. Jeśli chodzi o warunki pracy, ramię jest bardzo dobrze przystosowane do temperatury z zakresu 0–40°C, a stopień ochrony obudowy to IP40.

3.    KUKA KR Delta

Model KR Delta marki KUKA to jedna z najciekawszych propozycji ramion typu Delta. Produkt został zaprojektowany z myślą o operacjach pick&place, a jego największe atuty to dokładność, elastyczność i znakomita dynamika. Udźwig tego ramienia to 3 kg, natomiast zasięg – 1200 mm. Jego cechą charakterystyczną jest solidny korpus ze stali nierdzewnej lub włókna węglowego, który jest idealnie przystosowany do zastosowań, w których wymagany jest najwyższy poziom higieny.