Procesy przemysłowe wymagają przede wszystkim zastosowania odpowiednich narzędzi. Jednym z istotnych obszarów jest transportowanie, sortowanie i orientowanie materiałów. W przypadku towarów sypkich świetnie sprawdzą się różnego rodzaju podajniki – w tym podajnik wibracyjny cylindryczny. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?
Podajniki wibracyjne w przemyśle
Podajniki wibracyjne to zaawansowane urządzenia, które są wykorzystywane na dużą skalę w wielu gałęziach przemysłu. Można się z nimi spotkać m.in. w przemyśle wydobywczym, spożywczym, chemicznym, rolniczym i przetwórczym. Ich charakterystyczne cechy to niezawodność, skuteczność oraz uniwersalność w zakresie obsługi materiałów sypkich. Można wyróżnić kilka rodzajów takich maszyn, które powinny być dobrane zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa i charakterem przesyłanego towaru. Do najczęściej wykorzystywanych urządzeń należą podajniki wibracyjne liniowe i cylindryczne. Pierwsze z nich służą głównie do transportu i sortowania materiałów, z kolei drugie – do orientowania i pozycjonowania detali.
Do czego służy podajnik wibracyjny cylindryczny?
Podajniki wibracyjne cylindryczne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie odpowiedniego ułożenia poszczególnych elementów. W wielu zakładach przemysłowych są one kluczowym elementem całej linii produkcyjnej. Ich charakterystyczną cechą jest cylindryczna konstrukcja, dzięki której możliwe jest jednoznaczne, niezmienne i uporządkowane pozycjonowanie części i materiałów.
Podajnik wibracyjny cylindryczny – sposób działania
Sposób działania podajników wibracyjnych cylindrycznych jest stosunkowo prosty. Wszystko sprowadza się do zastosowania silnych drgań, w wyniku których transportowany materiał jest kierowany do górne części urządzenia. W ramach tego procesu przedmioty przyjmują również odpowiednią pozycję, dzięki czemu mogą być bezpiecznie przekazane do dalszych etapów produkcji lub obróbki.
Możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów podajników wibracyjnych cylindrycznych. Wśród nich znajdują się m.in. podajniki bębnowe, które wyposażone są w specjalny bęben, przymocowany do podstawy urządzenia za pomocą sprężyn. Ich zadaniem jest ograniczenie ruchu w kierunku pionowym. Inny wariant to podajnik miseczkowy, który służy do wyrównywania detalów i przekazywania ich dalej na linię produkcyjną.
Jak zbudowany jest podajnik wibracyjny cylindryczny?
Podajniki wibracyjne cylindryczne, które stosuje się w automatycznych stanowiskach montażowych, pakujących, kontrolnych i obróbczych, składają się z takich elementów jak zasobnik, wibrator i sterownik. Poszczególne komponenty zamknięte są w wytrzymałej obudowie, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko ich uszkodzenia. Wytrzymałość to często jedna z najważniejszych kwestii – wynika to z faktu, że podajniki wibracyjne cylindryczne stanowią integralną część danego stanowiska.
Tego typu urządzenia mogą być zaprojektowane jako lewo- lub prawozwojne. W pierwszej wersji przesuw detali realizowany jest w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, natomiast w wersji prawozwojnej – zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek. W zależności od konkretnego modelu podajniki wibracyjne cylindryczne mogą być wyposażone w szereg dodatkowych elementów, takich jak osłona dźwiękochłonna czy pułapki orientujące elementy.