Roboty współpracujące - czym są?
Roboty zawsze kojarzyły się z szybkimi i mało przyjaznymi maszynami dla ludzi. Od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku stosowano je głównie w dużych fabrykach. Roboty przemysłowe montowane były na specjalnych fundamentach, ogrodzone specjalnymi klatkami bezpieczeństwa, które miały chronić ludzi przed przypadkowym i niebezpiecznym kontaktem. Do tego skomplikowane i długotrwałe programowanie oraz testy przed rozpoczęciem pracy – wykonywali je programiści a trwały one od kilku do kilkunastu tygodni. Jednak obok robotów przemysłowych istniało miejsce dla robotów, które mogą pracować na małych powierzchniach, obok Człowieka a do tego mogą być łatwo programowalne przez każdego.
Tak zrodziła się koncepcja i powstały roboty współpracujące z człowiekiem – ang. collaborative robots tzw. cobot’y. Roboty te mają ograniczona prędkość i siłę dzięki czemu mogą pracować obok Człowieka. Dodatkowo posiadają wbudowane systemy bezpieczeństwa, które w przypadku kolizji minimalizują jej skutki.
ROBOTY WSPÓŁPRACUJĄCE HANWHA
ROBOTY WSPÓŁPRACUJĄCE HCR Roboty współpracujące – ang. collaborative robots tzw. cobot’y. Roboty te mają ograniczona prędkość i siłę dzięki czemu mogą pracować obok Człowieka. Dodatkowo posiadają wbudowane systemy bezpieczeństwa, które...
Czytaj więcejCobot, Robotyzacja i Automatyzacja produkcji Przemysłowej | CoRobotics
Automatyzacja i RobotyzacjaWspólnie z naszymi autoryzowanymi Integratorami, dostarczamy aplikacje zrobotyzowane, maszyny, linie produkcyjne, cele spawalnicze, paletyzery dla dowolnej branży i niemal każdego procesu ZOBACZ WIĘCEJRoboty przemysłowe NACHIPoznaj szybkie, niezawodne i...
Czytaj więcejBezpieczeństwo robotów współpracujących
Roboty współpracujące dzięki wbudowanym czujnikom natychmiast się zatrzymują po wykryciu kolizji. Można również zastosować dodatkowe strefy pracy. Jeżeli w którejś z nich pojawi się Człowiek robot może ograniczyć prędkość lub się zatrzymać. Każdy z parametrów pracy robota można ograniczyć tj. prędkość, przyśpieszenie, wartości siły i momentu obrotowego, zakres obrotu przegubów robota. Dzięki licznym możliwością dostosowania ustawień robota do warunków pracy, może on z powodzeniem bezpiecznie pracować obok Człowieka wykonując samodzielnie czynności lub wspomagając zadania Człowieka poprzez podawanie elementów na stanowisku pracy, co wydatnie zwiększa wydajność.
Łatwe programowanie
Cobot jest łatwo programowalny – pokazujemy co ma robić prowadząc go za ramię, co umożliwia funkcja rejestracji ścieżki. Robot później będzie wiernie odtwarzał zarejestrowany ruch. Inną metodą jest możliwość wprowadzenia graficznych ikon na osi czasu np. ruch, chwycenie, czekaj, komunikat, warunki logiczne, itp. Następnie każda ikonę parametryzujemy poprzez podanie parametrów lub ręczne naprowadzenie ramienia do punktu. Mój 14 letni syn po kilku minutach, samodzielnie programował ruchy ramienia. Jak pokazuje praktyka – programowanie robotów jeszcze nigdy nie było tak proste. Reasumując, powyższe zalety dają nam elastyczne narzędzie do szybkiej robotyzacji niemal każdego procesu np. obsługa maszyn [CNC, prasy, wtryskarki] i linii produkcyjnych, pakowanie, przykręcanie, testy i kontrola, paletyzacja, spawanie, polerowanie, klejenie, malowanie i wiele innych gdzie zrobotyzowane ramię precyzyjnie wykonuje swoje zadania przez 24h.
Zastosowania robotów współpracujących
Poniżej możesz zobaczyć jak efektywnie robot współpracujący, pracuje w wybranych aplikacjach.
Spawanie
Roboty współpracujące doskonale sprawdzają się w aplikacjach spawania robotem niezależnie czy mówimy tu o technologii MIG/MAG czy TIG. Wystarczy zainstalować robota na posiadanym stole spawalniczym, podłączyć źródło i zamontować uchwyt spawalniczy. Dalej już tylko pozostaje łatwe programowania i wydajne spawanie. Dzięki prostocie i szybkości wdrożenia, roboty współpracujące pozwalają łatwo zrobotyzować procesy spawania nawet krótkich serii. A co szczególnie istotne stopa zwrotu w takiej inwestycji wynosi tylko kilka miesięcy, co czyni jest szczególnie atrakcyjna alternatywą dla braku spawaczy na rynku pracy.
Pick&Place
Operacje, które są powtarzalne przez długi czas powodują znużenie i rutynę u Operatorów. Paradoksalnie łatwo wtedy o błędy i niebezpieczne sytuacje. Doskonałym rozwiązaniem jest tu robot współpracujący, który bez zmęczenia, w pełni precyzyjnie i powtarzalnie dokonuje operacji pick&place, niezależnie czy mówimy tu o linii produkcyjnej czy maszynie. Do tego możliwość szybkie przeprogramowania do nowych elementów na linii pozwala stosować w miejscach, gdzie dotychczas nie było miejsc dla robotów.
Paletyzacja
Paletyzacja to proces wymagający czynności związanych z przenoszeniem ciężkich ładunków w nieergonomicznych pozycjach. Nie ma wielu chętnych do tej pracy a do tego pojawia się ryzyko chorób zawodowych. Doskonałym rozwiązaniem jest robot współpracujący. Istnieją gotowe Paletyzery np. SmartPalletizer, które można szybko ustawić na końcu linii a ich konfiguracja trwa kilka minut.
Załadunek i rozładunek maszyn – automatyzacja CNC
Załadunek i rozładunek maszyn cnc to żmudne i powtarzalne zajęcie o małej wartości dodanej. Problemem jest skompletowanie obsady do pracy na nocnych zmianach czy w weekendy. Do tego względy bezpieczeństwa – to praca przy ruchomych i niebezpiecznych częściach maszyn CNC, pras hydraulicznych, krawędziowych i wielu innych rodzajów maszyn. Robot współpracujących doskonale wypełnia zadania przy załadunku i rozładunku maszyn. Dodatkowo wyposażony w podajniki szufladowe, które zapewniają bufor pracy na kilka godzin bez obsługi operatora, pozwalają korzystać z maszyny w nocy, co zapewnia doskonałe wykorzystanie maszyny i wzmacnia konkurencyjność firmy.
Wnioski
Roboty współpracujące całkowicie zmieniły oblicze robotyki, pozwalając zrobotyzować wiele procesów niedostępnych dotychczas dla robotów przemysłowych. To wszystko dostępne w wielu zakładach i różnorodnych rodzajach procesów produkcyjnych. W połączeniu z łatwością programowania cobot to elastyczne narzędzie pozwalające zrobotyzować niemal każdy proces, niezależnie czy mamy na myśli nisko, średnio czy wieloseryjną produkcję. Roboty współpracujące z Człowiekiem zdobywają dziś ogromna popularność na całym świecie.