Spawanie cobotem

Spawanie Cobotem - jak to zrobić?

Wdrożenie robota współpracującego tzw. cobota HCR-5A lub 12A w aplikacji spawalniczej pozwala na szybko wdrożyć spawanie cobotem w twojej firmie. Wystarczy kupić robota z pakietem wdrożeniowym i przygotować stół spawalniczy do którego zamontujemy ramię robota. Potem przyjeżdża zespół wdrożeniowy i w 2 dni wszystko podłącza, programuje kilka elementów, wykonuje szkolenie na którym operatorzy samodzielnie programują ścieżki spawania.

Efektywność spawania robotem

Przed wdrożeniem spawania spawacz wykonywał w ciągu 8 godzin tylko 30 sztuk detali. Robot potrzebuje na jeden detal tylko 1:40 minuty. Zakładamy przyżądy na stole na 8 detali w strukturze gwiazdy tj. detale rozmieszczone są jak wskazówki zegara co 45 stopni. W ten sposób po jednym załadunku robota spawa 8 elementów, a niewykfalifikowany operator może załadować inne stanowisko, bo ma na to 14 minut. W niewiele ponad godzinę cobot spawa taką ilość elementów, co spawacz w ciągu 8 godzinnej zmiany. To rewelacyjny wzrost efektywności, pozwalający znacznie obniżyć koszty. Do tego poprawiamy jakość spoin, gdyż robot precyzyjnie i powtarzalnie wykonuje każda spoinę. Spawanie cobotem to wobec niedoboru spawaczy na rynku pracy, doskonały sposób na obniżanie kosztów produkcji, eliminację absencji w pracy czy wzrostu kosztów wynagrodzeń.

Spawanie cobotem to jakość i oszczędność materiałów spawalniczych

Ale są również inne zalety. W przypadku pokazanym na filmie zastosowaliśmy sprzęt spawalniczy firmy EWM AG, gdzie dzięki funkcji ForceArc osiągamy wytrzymalsze spoiny przy wydatnym zmniejszeniu zużycia materiałów spawalniczych. To kolejna zaleta stosowania innowacyjnych rozwiązań spawania zrobotyzowanego i oszczędności kosztowych.

Nie bez znaczenia jest wysoka jakość spoin wynikająca z precyzyjnego prowadzenia ścieżki z pełną powtarzalnością w ciągu całej pracy cobota spawalniczego, co ilustrują poniższe zdjęcia.

Zwrot z inwestycji w zrobotyzowane spawanie

 

Dzięki takiemu podejściu spawanie cobotem zwraca się już po kilku miesiącach. A potem mamy narządzie, które nas nic kosztuje, co w przypadku ograniczania produkcji nie generuje trudnych do udźwignięcia kosztów stałych dla twojej firmy. Spawanie cobotem można sfinansować również leasingiem, dzięki czemu staje się dostępne przy miesięcznym koszcie na poziomie 25-40% wynagrodzenia jednego spawacza. 

Sam zobacz film z jednej z polskich firm, gdzie uzyskano te rewelacyjne efekty.