ROBOTY PRZEMYSŁOWE NACHI

SPRAWDZONE NA CAŁYM ŚWIECIE

Szybkie | Precyzyjne | Wytrzymałe | Efektywne

Roboty Scara | 4/6/7-osiowe

Automatyzacja procesów produkcyjnych to przyszłość przemysłu. Praktycznie każda branża w jakimś stopniu wykorzystuje roboty przemysłowe, zapewniające powtarzalność procesów wytwórczych, także w mniejszej i średniej skali. Sprawdź, w jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się roboty najczęściej i co konkretnie potrafią zrobić. Poniżej wyjaśniamy nie tylko to, gdzie wykorzystuje się roboty, ale też dlaczego ich stosowanie jest tak dobrym rozwiązaniem.

Roboty przemysłowe firmy NACHI

Firma Nachi-Fujikoshi rozpoczęła budowę robotów przemysłowych w 1968 r., wykorzystując technologie sterowania hydraulicznego i know-how w zakresie automatyzacji zgromadzone w branży obrabiarek od momentu powstania firmy w 1928 r. Od tego czasu Nachi-Fujikoshi wprowadza roboty przemysłowe oparte na technologicznej doskonałości i wysokiej innowacyjności, która dokładnie odpowiada wymaganiom rynku. Obecnie, jako niezastąpiony partner, Nachi-Fujikoshi pracuje na liniach produkcyjnych w branży motoryzacyjnej na całym świecie, będąc silnym dostawcą z wizją rozwoju, które pozwolą im przewodzić w dziedzinie robotyki i maszyn. Od 1968 roku firma wprowadza nowatorskie rozwiązania techniczne. Jednym z nich, było wprowadzenie w 1979 roku, robota zgrzewającego wykorzystującego silniki elektryczne, co było początkiem nowej ery urządzeń o takim napędzie, zastępując rozwiązania hydrauliczne. NACHI inwestuje znaczne środki w badania i rozwój, czego rezultatem są m.in. linie robotów MZ i MR. Seria MZ wyznacza nowe standardy w dziedzinie szybkości dla lekkich, 6-cio osiowych robotów przemysłowych.

Firma Nachi-Fujikoshi rozwinęła się, zdobywając zaufanie i szacunek swoich klientów na całym świecie. Klienci na całym świecie wybierają Nachi-Fujikoshi ze względu na kompleksową ofertę związaną z robotami scara, od kompaktowych robotów do precyzyjnych operacji po ogromne roboty do podnoszenia ciężkich ładunków w celu uzyskania pełnej gamy rozwiązań montażowych i spawalniczych. Roboty Nachi-Fujikoshi ewoluują wraz z procesami klientów, aby sprostać wyzwaniom związanym z przyszłymi potrzebami automatyzacji na świecie.

PIERWSZY ROBOT PRZEMYSŁOWY

Obsługujemy całą Polskę. Prężnie działamy w takich miejscowościach jak: Warszawa, Poznań, Kraków, Łódź, Wrocław, Katowice.

Roboty w przemyśle to urządzenia o dużym poziomie zaawansowania technologicznego, często o spersonalizowanych funkcjach dopasowanych do działalności danego użytkownika. Pierwsze zastosowanie robotów przemysłowych dotyczyło przenoszenia cięższych przedmiotów, a praktyka automatyzacji rozpoczęła się na dobrą sprawę już w latach 50-60 i trwa do dzisiaj.

Najprościej rzecz ujmując, robot to urządzenie automatyczne, po zaprogramowaniu wykonujące zadanie, które wcześniej człowiek musiał wykonywać ręcznie. Istnieją przy tym różnorodne typy robotów. Rodzaje maszyn różnią się zaawansowaniem technologicznym i budową, a czynniki te w dużej mierze są zależne od tego, gdzie wykorzystuje się roboty.

Jedną z najważniejszych właściwości robotów produkcyjnych jest opcja programowania i możliwość wprowadzenia technologii do stref niebezpiecznych, albo zwyczajnie ryzykownych dla szeregowego pracownika. Nie chodzi tu zatem jedynie o przyspieszenie procesów, ale też o zwiększenie bezpieczeństwa pracy.

Podział robotów przemysłowych wpływa na całą inwestycję i komfort wykorzystania sprzętu na gruncie komercyjnym. Najprostszy podział dotyczy podstawowych cech, czyli precyzji, szybkości i mobilności. Niektóre przedsiębiorstwa stawiają na maszyny precyzyjne, ale wolniejsze, a w innych gałęziach sprawdzą się bardziej elastyczne ramiona robotyczne. Dobra praktyka to rozmowa z producentem robotów przemysłowych w zakresie indywidualnego dopasowania nie tylko samej technologii, ale też dodatkowego osprzętu. Roboty przemysłowe można wyposażyć w chwytaki: palczaste, próżniowe, magnetyczne. Do tego możemy instalować na końcu robota narzędzia EOAT do procesów odlewniczych, malowania, szlifowania, spawania, nitowania, przykręcania, cięcia, gięcia, w wytłaczarki, chwytaki przeznaczone do pakowania pojedycznych produktów lub ich rzędów czy całych warstw. Funakcjonalność możemy rozszerzyć o dodatkowe komponenty jak: systemy wizyjne do lokalizacji i oceny elementów na stanowisku, czujniki siły pozwalające pracować z precyzyjnym wyczuciem nacisku, co z kolei pozwala na montaż elementów wciskanych czy poszukiwanie przez robota otworów czy szczelin gdzie ma umieścić dany detal. Bogactwo dodatkowych systemów do robotów przemysłowych pozwala zautomatyzować zadania działów kontroli jakości. Poniżej przedstawiamy powszechnie stosowane kryteria podziału oraz popularne rodzaje robotów. 

  • Roboty o określonej strukturze budowy ramienia – podział dokonywany poprzez kryterium dotyczące ilości osi i wyznaczania trajektorii. Najpopularniejsze są roboty wielo osiowe m.in. 6-osiowe, które są uniwersalne do wielu zadań, 4-osiowe do paletyzacji, 7-osiowe do zadań gdzie ramię ma mieć dostęp do trudno dostępnych przestrzeni za elementem. Do tego są szybkie roboty DELTA i SCARA, choć dzisiejsze roboty 6-osiowe osiągają prędkości porównywalne w robotami SCARA zapewniające przy wtym większą swobodę ruchów wynikającej z ich budowy. Do prostych zdań można stosować roboty kartezjańskie, które jednak są dziś na podobnym poziomie cenowym jak roboty 6-osiowe dające większą elastyczność i prędkość wykonywanych ruchów.. Z drugiej strony roboty przemysłowe w celu wieloletniej bezawaryjnej pracy, wymagają regularnych przeglądów, kontroli zgodności jak również obsługi przez wykwalifikowanego pracownika.
  • Roboty o możliwościach adaptacji do warunków roboczych – robotyka w przemyśle dąży do wyznaczenia ścieżki naukom technologicznym. Niektóre urządzenia analizują dotychczas wykonane zadania i samodzielnie regulują precyzję. Bardzo ciekawe perspektywy dla branży oferuje rozwój sztucznej inteligencji i bardzo skomplikowanych algorytmów programistycznych. Ograniczenie to jedynie wyobraźnia twórców. Dzisiejsze roboty wyposaża się w systemy oparte o algorytmach uczenia deep-learning, dzięki czemu po prostym przyuczeniu dobrych z złych elementów w momencie wdrażania robota, później robot samodzielnie zwiększa precyzję pracy i swoją bazę wiedzy, by bezbłędnie reagować na wszelkie występujące anomalie na stanowisku pracy.
  • Roboty o wysokim stopniu mobilności – niektóre roboty przemysłowe budową mogą przypominać człowieka (rozwiązania Boston Dynamics) i charakteryzować się wysokim stopniem mobilności właściwie w każdych warunkach środowiskowych. Do tego popularne roboty mobilne AGV i AMR, które doskonale sprawdzają się w automatyzacji transportu wewnętrznego. Innowacyjne urządzenia samodzielnie omijają przeszkody i nie posiadają zewnętrznego zasilania, ponieważ pracują dzięki mocnym bateriom. Roboty te samodzielnie ładują się w stacjach dokujących a w ich miejsce pojawiają się gotowi do pracy zastępcy gotowi do kolejnych godzin pracy na naładowanych bateriach. Mobilność robotów pozwala wyjść z technologią nie tylko do przemysłu, ale pod zastosowania militarne, społeczne oraz związane z bezpieczeństwem publicznym.
  • Roboty przegubowe – bardzo interesująca i powszechnie spotykana kategoria automatyzacji w przemyśle, ponieważ urządzenia przegubowe naśladują działaniem ramię człowieka. Roboty przegubowe to inaczej roboty ramieniowe. Gdzie wykorzystuje się roboty tego rodzaju? Najbardziej przydają się w realizacji zadań wymagających precyzji przy obróbce większych powierzchni. Dobrym przykładem jest tutaj spawanie. To dziś najpopularniejsza grupa robotów. Szacunki mówią, że 72% instalowanych obecnie robotów, to roboty 4/6/7-osiowe.
  • Roboty cylindryczne – ze względu na budowę roboty te sprawdzają się w podawaniu elementów w oddalonych od siebie strefach i ułatwiają zarządzanie produkcją. Roboty cylindryczne wyróżniają się prostotą serwisową i wieloma możliwościami konfiguracji ramienia. Małe roboty przemysłowe typu cylindrycznego to duża pomoc dla fachowców zajmujących się na co dzień instalacjami precyzyjnymi.

Przedsiębiorstwa inwestują w automatyzację z bardzo różnych powodów. Jednym z najważniejszych jest maksymalizacja zysku, między innymi poprzez ograniczenie kosztów zatrudnienia. Im większy wzrost klina podatkowego dla pensji, tym większa motywacja do automatyzacji procesów produkcyjnych, nawet biorąc pod uwagę wysoki koszt jednostkowy.

Niektóre magazyny w kraju działają już bez udziału pracowników i tylko z jednym lub kilkoma operatorami. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń i robotów w przemyśle prowadzi do pytań o dochód pasywny i o znaczenie niewykwalifikowanej kadry, z której można z czasem całkowicie zrezygnować. Nowa rewolucja technologiczna powinna oznaczać głębokie zmiany w zakresie planowania edukacji technicznej kolejnych pokoleń. Roboty przemysłowe wykluczają problemy z wypadkami pracowników i z konsekwencjami odszkodowań. Firma nie martwi się o pozwy, ani o zarządzanie kapitałem ludzkim. Innymi słowy, roboty w przemyśle to oszczędność pieniędzy i czasu, wyższy poziom bezpieczeństwa i lepsza jakość produktów końcowych, ponieważ człowiek nigdy nie dorówna precyzją maszynie.

Powyższe czynniki sprawiają, że roboty przemysłowe powszechnie wykorzystuje się w produkcji, w warsztatach i wszędzie tam, gdzie obróbce poddaje się jakiekolwiek elementy. Ponadto robotyzacja jest dzisiaj obecna również m.in. we wspomnianych magazynach.

  • w magazynach do kompletowania i kontrolowania zgodności zamówień,
  • do pakowania przedmiotów – robot jest w stanie samodzielnie określić wymiary układanego na panelu sterowania produktu i dopasować karton wraz z zabezpieczeniami,
  • do spawania elementów w technologii MIG/MAG, TIG, plazmowej i laserowej
  • do odcinania elementów, także w niebezpiecznych warunkach odlewniczych,
  • do załadunku i rozładunku maszyn m.in. CNC, pras, wtryskarek, maszyn odlewniczych, wykrawarek i innych maszyn
  • do obróbki tworzyw sztucznych w wysokich temperaturach,
  • do testowania i montażu płytek PCB i w pracach z delikatną elektroniką,
  • do przenoszenia ciężkich elementów,
  • do kontroli jakości,
  • do malowania, szlifowania i polerowania
  • do szybkiego i zgodnego z wytycznymi przykręcania, właściwie bez błędu przez cały okres pracy.

W praktyce zastosowanie robotów przemysłowych staje się nieograniczone i zależy co najwyżej od umiejętności programistycznych i opłacalności robotyzacji danego procesu.

Zagadnienie automatyzacji przemysłu rozpala wyobraźnię i wręcz wymusza przygotowanie do inwestycji ze względu na uzyskanie realnej przewagi konkurencyjnej. Decydując się na robotyzację warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań i dystrybutorów zapewniających dobre wsparcie lokalne techniczne. Oferujemy zaawansowane roboty przemysłowe dopasowane do potrzeb klientów. Zajmujemy się dystrybucją zaawansowanych technologii m.in. szybkich i precyzyjnych robotów przemysłowych NACHI pochodzących z Japonii, czy robotów współpracujących HANWHA pochodzących z Korei Południowej, czyli gigantów współczesnej robotyki. Jesteśmy w stanie przedstawić Państwu roboty do paletyzacji, pakowania, spawania, malowania, szlifowania, przydatne w przetwórstwie tworzyw sztucznych, obróbce metali i w wielu innych zadaniach. Mamy na koncie wiele udanych realizacji – zachęcamy do zapoznania się z nimi przed nawiązaniem współpracy. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszym doświadczonym zespołem pasjonatów automatyki i robotów przemysłowych.

Roboty serii MZ
to szybkość, precyzja
najnowsze technologie

Dlaczego roboty przemysłowe NACHI?

Wiodąca w branży kompleksowa oferta robotów wyróżniających się szybkością, wytrzymałością i dokładnością.

Zasięg do imponujących 3972 mm

Ładowność od 1 kg do 1700 kg, aby dopasować się do każdej aplikacji.

Zaawansowane kontrolery robota FD11, FD18 i CFD są wyposażone w szybkie procesory, zaawansowaną kontrolę ruchu i kolorowy ekran dotykowy, który ułatwia obsługę.

Standardowe oprogramowanie PLC umożliwia robotom Nachi współpracę z urządzeniami peryferyjnymi i całymi komórkami roboczymi oraz sterowanie nimi.

Wydajne i łatwe w użyciu pakiety oprogramowania: zgrzewanie punktowe, spawanie łukowe, NV-Pro Vision, synchronizacja przenośników, dozowanie, FlexHand, paletyzacja, definicje stref, detekcja siły/momentu i inne.

Sterownik FD11 obsługuje wszystkie standardowe protokoły komunikacyjne, w tym: EtherNet IP, DeviceNet, Profibus, Profinet, Interbus, FL-Net, CC-Link, wejścia/wyjścia 24 V.

Graficzny interfejs użytkownika FlexGui umożliwia użytkownikom tworzenie niestandardowych ekranów w stylu HMI bezpośrednio na panelu uczenia robota.

Zaawansowane programy NV-Pro Vision System bezpośrednio z panelu uczenia robota.

FD On Desk Robot Simulator umożliwia programowanie offline, symulację 3D, weryfikację programu, analizę czasu cyklu i edycję PLC z poziomu komputera PC.

Chwytaki FlexHand z serwonapędem upraszczają aplikacje związane z przenoszeniem materiałów.

Zaawansowana jednostka bezpieczeństwa RMU (Robot Monitoring Unit).

„Kompaktowy, lekki, 6-cio osiowy robot przemysłowy NACHI MZ07 jest obecnie najszybszym na świecie robotem w swojej klasie. 

Lekkie roboty przemysłowe

6-cio osiowy robot przemysłowy
Udźwig 1 do 70 kg

Robot SCARA
Udźwig 3 DO 10 kg

Robot SCARA
wing slicer
Udźwig 3 kg

Robot spawalniczy
Udźwig 4 do 6 kg

6-cio osiowy robot przemysłowy
Udźwig 10 do 70 kg

7-mio osiowy robot przemysłowy
Udźwig 20 do 50 kg

Ciężkie roboty przemysłowe

Robot produkcyjny 6-osiowy
Udźwig 70 do 100 kg

Robot produkcyjny 6-osiowy
Udźwig 100 do 250 kg

Robot do paletyzacji 4-osiowy
Udźwig 130 do 210 kg

Robot przemysłowy
Udźwig 280 do 1000 kg

Robot przemysłowy
Udźwig 400 do 1700 kg

CoRobotics

Zapraszam do rozmowy o robotach NACHI