Ile kosztuje robot spawalniczy? Porównanie cen różnych modeli

Koszt zakupu robotów przemysłowych może być bardzo zróżnicowany – wiele zależy od ich przeznaczenia, budowy i funkcjonalności. Jednym z najchętniej wybieranych rodzajów tego typu urządzeń jest robot spawalniczy. Cena takiego sprzętu może się różnić w zależności od modelu – zapraszamy do zapoznania się ze wskazówkami dotyczącymi zakupu.

spawanie robotem
Cela spawalnicza

Co to jest robot spawalniczy?

Robot spawalniczy to urządzenie przemysłowe zaprojektowane z myślą o automatyzacji spawania. Z jego zastosowaniem można z powodzeniem zastąpić spawaczy, którzy nie są w stanie pracować z tak dużą wydajnością i precyzją. Takie rozwiązanie jest bardzo popularne w różnych zakładach przemysłowych, którym zależy na maksymalnej efektywności i bezpieczeństwie realizowanych zadań. Warto zaznaczyć, że zastosowanie robotów przemysłowych pozwala na odciągnięcie pracowników od niebezpiecznych lub powtarzalnych zadań. To z kolei wiąże się z możliwością wykorzystania umiejętności kadry przy bardziej odpowiedzialnych procesach, gdzie nie można zastosować automatyzacji.

Na rynku można znaleźć szeroką gamę robotów spawalniczych. Są to bardzo wyspecjalizowane urządzenia, przez co cena może być bardzo wysoka. Ze względu na fakt, że inwestycja w taki sprzęt to spory wydatek, nowe produkty są kupowane raz na kilka lub nawet kilkanaście lat. To sprawia, że przed zakupem warto dokładnie przeanalizować wszystkie istotne czynniki. W zależności od tego, jakie dokładnie procesy będą realizowane przez dane urządzenie, poszczególne propozycje mogą różnić się nie tylko budową, lecz także typem obsługiwanego oprogramowania, które jest niezbędne do kontrolowania wszystkich parametrów procesu.

Zastosowanie robotów spawalniczych

Spawanie z wykorzystaniem robota spawalniczego jest w pełni zautomatyzowane, co jest gwarancją większej szybkości, wydajności i precyzji. Zrobotyzowane spawanie cieszy się coraz większą popularnością w wielu przedsiębiorstwach przemysłowych, które zajmują się realizacją skomplikowanych, wieloetapowych procesów produkcyjnych. Najważniejszą zaletą wynikającą z zastosowania takiego urządzenia jest zapewnienie świetnej płynności i wydajności pracy. Co więcej, pomimo wyspecjalizowanego charakteru, jest to urządzenie bardzo wszechstronne, które często umożliwia realizację dowolnego procesu spawania (MIG, MAG, TIG, spawania punktowe, spawanie łukowe i spawanie ultradźwiękowe).

Roboty spawalnicze – cena

Koszt zakupu takiej maszyny może się znacznie różnić w zależności od konkretnego modelu, wyposażenia standardowego i opcji dodatkowych. Warto więc wcześniej dokładnie określić faktyczne potrzeby i możliwości danego zakładu przemysłowego. To pozwoli wybrać odpowiednie urządzenie bez nadmiarowych wydatków na zbędne funkcjonalności, a jednocześnie zadbać o maksymalną efektywność.

Robot do spawania: cena i czynniki, które wpływają na jej wysokość

Od czego dokładnie zależy koszt zakupu robota do spawania? Cena takiego urządzenia jest zazwyczaj uzależniona od takich czynników, jak dodatkowe oprzyrządowanie, które jest niezbędne do stworzenia linii produkcyjnej działającej z optymalną wydajnością. Poza samym ramieniem potrzebne mogą okazać się również zaawansowane tory jezdne, pozycjonery, źródła spawalnicze oraz systemy bezpieczeństwa i sterowania. Jeśli chodzi o różnice w cenie samych manipulatorów, najczęściej są one związane z liczbą przegubów i obsługiwanych osi, udźwigiem i wieloma innymi parametrami technicznymi, które mają ogromne znaczenie pod względem wydajności całego urządzenia. Dla przykładu cena 7-osiowego robota spawalniczego Nachi wynosi nieco ponad 100 tys. zł.

Robot przemysłowy – cena

Zakup bazowego robota przemysłowego przeznaczonego do spawaniato koszt rzędu 100 tysięcy złotych. W przypadku najbardziej zaawansowanych modeli zapłacimy nawet kilkakrotnie więcej: propozycje takie jak Yaskawa Motoman czy Kawasaki BA006L kosztują od 200 tys. zł do nawet miliona złotych.