Robot spawalniczy - robotyzacja spawania - cela spawalnicza

Robotyzacja spawania i automat spawalniczy to najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy!

Spawanie to bardzo trudne zadanie, które wymaga doświadczenia. Czynność ta polega na spajaniu, czyli łączeniu tworzyw konstrukcyjnych, poprzez ich nagrzanie, miejscowe stopienie, a następnie krystalizację, przez co powstaje spoina będąca częścią złącza. Ze względu na powstające w trakcie procesu gazy, z całą pewnością możemy stwierdzić, że spawanie to praca w trudnych warunkach. Teraz wszelkie niedogodności możemy jednak zredukować do minimum. Pozwala nam na to robotyzacja spawania i zaawansowany technologicznie robot spawalniczy HCR. Zastosuj w swoim przedsiębiorstwie automat spawalniczy, a nie będziesz już musiał narażać Pracowników na pracę w trudnych warunkach.

Robotyzacja spawania to jeden z najczęściej automatyzowanych procesów produkcji. Zastosowanie innowacyjnych robotów i automatów spawalniczych to naturalny element rozwoju przy spawaniu wieloseryjnym i powtarzalnym. Automat spawalniczy to wysokiej klasy zaawansowany technologicznie sprzęt, który po uprzednim zaprogramowaniu trajektorii ruchu, zapewnia dynamicznie dostosowane parametry procesu, w zależności od spawanego obiektu. Automat spawalniczy precyzyjnie wykonuje spoiny, podążając ściśle wyznaczoną ścieżką, utrzymując przy tym odpowiednią prędkość i sterując jednocześnie parametrami spawania.

Proces spawania może odbywać się przy wykorzystaniu wielu technik i metod spawalniczych m.in. metodą TIG, MIG, poprzez spawanie elektryczne łukowe, spawanie punktowe, ultradźwiękowe i plazmowe. Dzięki zastosowaniu robota spawalniczego możemy osiągnąć 100% powtarzalność spoin i detali, które są niemożliwe do uzyskania przy spawaniu manualnym. Robotyzacja spawania to rozwiązanie, które zapewnia najwyższą jakość przy zachowaniu stałej prędkości. Automaty i roboty spawalnicze to doskonałe rozwiązanie dla Twojej firmy.

spawanie robotem nachi
robot spawalniczy

3 typowe problemy związane ze spawaniem manualnym

Brak wykwalifikowanych spawaczy

Większa część przedsiębiorstw boryka się z brakiem pracowników. Sytuacja będzie się jeszcze pogarszać mając na uwadze, trend starzejących się społeczeństw i zmniejszania się liczby osób czynnych zawodowo. Robotyzacja spawania pozwala wyeliminować ten problem i odzyskać przewagę konkurencyjną.

Brak powtarzalności i utrata jakości

Roboty spawalnicze zapewniają wysoką jakość i powtarzalność spoin na poziomie 0,02 mm. Po wdrożeniu zrobotyzowanego spawania zapomnisz o brakach na produkcji czy kosztach utraty jakości. Wszystko będzie odbywać się 100% powtarzalnie przez 24h na dobę.

Niska wydajnośc manualnego spawania

Przedsiębiorstwa korzystające z ręcznego procesu spawania osiągają efektywne jarzenie łuku przez spawacza na poziomie 25-28%. Przy spawaniu zrobotyzowanym, stanowiska dwustrefowe osiągają wydajność 65-70% jarzenia łuku w czasie zmiany. Dobrze wdrożona cela spawalnicza potrafi zapewnić wydajność 2-3 spawaczy.

cela spawalnicza

Cela spawalnicza z robotem przemysłowym

Robot spawalniczy jest dziś  podstawowym elementem firm konkurujących na globalnym rynku, zwłaszcza w dobie braków siły roboczej i rosnących wynagrodzeń. Oferowane przez nas stanowiska spawalnicze operują w procesie spawania MIG/MAG lub TIG. Dostarczamy stanowiska zrobotyzowane z jedną lub dwiema strefami pracy. W przypadku dwóch stref, praca operatora i robota spawalniczego jest oddzielona ekranem ochronnym i wykonywana równolegle. Do zadań operatora należy załadunek elementów do spawania i rozładunek gotowego produktu oraz potwierdzenie załadunku dedykowanym przyciskiem na panelu operatorskim. Strefy pracy mogą być oparte o pozycjoner z pionową lub poziomą osi obrotu –  strefy są rozdzielone ekranem ochronnym. Ziama strefy roboczej odbywa się w oparciu o obrót pozycjonera o 180 stopni. Stanowisko budowane jest na zamówienie i jego wymiary mogą zostać dostosowane do wymagań procesu i oczekiwanego czasu cyklu.

cela spawalnicza
zrobotyzowane stanowisko spawalnicze

Stanowisko spawalnicze z Cobotem

Kompaktowe stanowisko spawalnicze na które składa się obrotowy stół spawalniczy z ekranem pośrodku, obudowa, cobot spawalniczy HCR i źródło spawalnicze, pozwala na załadunek i rozładunek jednej części stołu podczas gdy na drugiej części robot wykonuje spoiny.

Do tego łatwe uczenie ścieżek i spoin jaki dostarcza intuicyjny robot współpracujących HCR, pozwala po kilku godzinach szkolenia programować nawet najbardziej skomplikowane ścieżki. Do tego uczenie robota przez wodzenia końcówką ramienia, intuicyjny interfejs graficzny. Trudno o prostsze i bardziej przyjazne narzędzie do robotyzacji spawania w twojej firmie. 

spawanie robotem

Co mogę spawać robotem spawalniczym?

 • Części do maszyn
 • Ramki i kratownice
 • Części metalowe do mebli
 • Elementy silników
 • Skrzynie metalowe
 • Osłony i obudowy
 • Przęsła ogrodzeniowe i bramy
 • Sprzęt ogrodniczy
 • Stelaże
 • Konstrukcje stalowe
 • Zbiorniki i elementy z rur

Zalety spawania zrobotyzowanego

Wydajność

Robot przemysłowy NACHI lub przemysłowy robot spawalniczy HCR oraz zestaw ze źródłem spawalniczym EasyWelder pozwalają kontrolować proces produkcji, zwiększyć jakość i wydajność. Automat spawalniczy przez 24 h na dobę pracuje z taką samą precyzją i dokładnością, co w dużym stopniu wzmacnia efektywność firmy i jej pozycję na rynku. Robotyzacja spawania to rozwiązanie, które pomaga odnosić sukcesy.

Elastyczność

Coboty HCR to urządzenia, które sprawdzą się w każdego rodzaju produkcji. Nawet nisko i średnioseryjnej. Automat spawalniczy można szybko i łatwo programować oraz uczyć robota punktów, poprzez poruszanie jego ramieniem w trybie bezwładności. Dodatkowo można poruszać suwakami w obrębie każdej z trzech osi X, Y, Z, dzięki czemu mamy możliwość rejestrowania skomplikowanych ścieżek. Aby realizować najbardziej wymagające spojenia, sekwencje i ścieżki spawania, można też importować dane z programów CAD/CAM. 

Wysoka jakość spoin spawalniczych

Powtarzalność ruchów robota już od 0,04 mm pozwala wykonywać bardzo dokładne spoiny, co jest niezwykle istotne w dobie wysokich wymagań jakościowych. Żadna firma nie może sobie pozwolić na koszty spowodowane utratą jakości. Automat spawalniczy pracuje wytrwale, precyzyjnie i powtarzalnie przez 24 h. Każda minuta jego pracy wygląda dokładnie tak, jak tego oczekujesz. Roboty spawające to doskonała precyzja, powtarzalność i wysoka jakość spoin spawalniczych.

Roboty spawalnicze a koszty

Roboty NACHI oferują wieloletnią bezawaryjną eksploatację. Zakup robota spawalniczego zwraca się już po średnio 18-22 miesiącach w zależności od konfiguracji stanowiska. Natomiast automat spawalniczy robot współpracujący HCR zaprojektowany został do 35 000 godzin pracy. Mając na uwadze jego bezobsługową eksploatację, która sprowadza się głównie do kontroli wizualnej i czyszczenia filtrów w kontrolerze, okazuje się, że robotyzacja spawania jeszcze nigdy nie była tak efektywna! Roboty i automaty spawalnicze to najbardziej optymalne kosztowo rozwiązanie do automatyzacji spawania!

HCR robot spawający - MIG/MAG - robotyzacja spawania jest teraz prosta

cobot spawalniczy - funkcjonalność aplikacji

 • zasięg: HCR-5 – 915 mm, HCR-12 – 1300 mm
 • dokładność i powtarzalność – 0,05 mm
 • współpraca ze źródłami KAMPPI, LINCOLN, FRONIUS, ESAB
 • precyzyjne prowadzenie narzędzia do spawania z określoną prędkością
 • sterowanie narzędziem do spawania i dozowaniem czynników spawalniczych
 • spawanie technikami: TIG, MIG, punktowe, łukowe, ultradźwiękowe i plazmowe
 • specjalny zabezpieczający fartuch ochronny na ramię robota
 • spawanie dowolnych kształtów: linie proste, naroża, okrąg z dynamiczną kontrolą prędkości dostosowaną do spawanego elementu
 • gotowy zestaw spawalniczy EasyWelder – w ciągu kilku minut po włączeniu, robot jest gotowy do spawania, a nauka ścieżek trwa kolejne kilka minut. To łatwe i elastyczne narzędzie do robotyzacji spawania.

Programowanie robota spawalniczego

Programowanie EasyWelder może odbywać w oparciu o interfejs RODI lub dedykowane proste oprogramowanie HanwhaWeld, w którym wybieramy punkty start i stop dla linii, możemy określić promień w przypadku przejścia jednej linii w drugą o innym kierunku lub ustawiamy 3 punkty dla łuku, lub okręgu. Do tego ustawiamy opóźnienie startu spawania i numer technologii ze źródła spawalniczego. Uczenie punktów odbywa się za pomocą prowadzenia ramienia robota – można użyć do tego opcjonalnego przycisku na nadgarstku, który wprowadza automat spawalniczy w tryb uczenia “DIRECT TEACHING”. Sami zobaczcie film, gdzie pokazana jest łatwość procesu programowania EasyWelder.

Play Video

Robot do spawania - automat spawalniczy - realizacje

Spawanie robotem NACHI
Spawanie 3 roboty NACHI
Zgrzewanie punktowe
Play Video
Spawanie cobotem HCR
Spawanie w automotive
Spawanie
Spawanie w automotive
Spawanie wałków Cobotem HCR